Ostrów ma Dom Polsko-Ukraiński. I pierwszych lokatorów

prezydent Beata Klimek i uchodźcy fot. UM Ostrów

Już ponad siedemdziesiąt rodzin, które uciekły z objętej wojną Ukrainy, przyjechało do Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto specjalnie dla uchodźców wyremontowało budynek dawnej szkoły i nazwało go Domem Polsko-Ukraińskim.

„Postanowiliśmy dziś, że budynek przy ulicy Królowej Jadwigi 3 potrzebuje wyjątkowej nazwy na te trudne chwile” – napisała w niedzielę 28 lutego prezydent Ostrowa Beata Klimek. – „Postanowiliśmy, że dawna SP4 będzie od dziś DOMEM POLSKO – UKRAIŃSKIM. Bo to właśnie tu, o każdej porze dnia i nocy, będą zgłaszać się nasi przyjaciele zza wschodniej granicy, którzy uciekają przed wojną. Stąd, będziemy ich kierować dalej – do domów i mieszkań, które tak licznie zgłaszacie i którymi tak chętnie się dzielicie”.

Przy Królowej Jadwigi jest 100 miejsc noclegowych, następne 100 zgłosili mieszkańcy Ostrowa, ale to na pewno nie koniec, bo ciągle są zgłaszane kolejne propozycje i – jak napisała prezydent – telefony kontaktowe (62 582 22 73 oraz całodobowy 725 070 777), przez które są zgłaszane kolejne oferty, dzwonią tak często, że urzędnicy nie nadążają ich odbierać.

Prezydent podkreśliła też, że tak szybkie wyremontowanie budynku przy ulicy Królowej Jadwigi 3 nie było możliwe, gdyby nie pomoc ostrowskich przedsiębiorców. Łukasz Gralak i jego firma Instalacje zadbała – i to pro publico bono – by w każdym pomieszczeniu znalazły się umywalki i podgrzewacze.
„Wszystko po to, by ukraińskie rodziny przybywające do Ostrowa Wielkopolskiego miały ciepłą wodę. Bardzo, bardzo dziękuję!” – napisała prezydent Klimek. – „To kolejny dowód na wielkie serca ostrowian i ostrowskich przedsiębiorców”.

Do Ostrowa dotarło już około siedemdziesięciu rodzin z ogarniętej wojną Ukrainy. Jedną z nich są Oksana i Witalij wraz z synami.
„Powitałam ich osobiście w Domu Polsko – Ukraińskim przy ulicy Królowej Jadwigi 3” – napisała prezydent. – „Cieszy mnie, że to miejsce stało się azylem dla naszych przyjaciół zza wschodniej granicy. Przyjechało do nas już ponad siedemdziesiąt rodzin, a w drodze są kolejne. Mamy informacje o rodzinach jadących do nas z Korczowej i Przemyśla. Czekamy na nie. Dziękuję Wam – wszystkim darczyńcom i wolontariuszom – wszystkim za ogromne serca i chęć niesienia pomocy”.

W Domu Polsko – Ukraińskim będą prowadzone całodobowe dyżury, można się też kontaktować telefonicznie 606 605 268 (numer zostanie aktywowany około godziny 16).

Źródło: UM Ostrów Wielkopolski

Podziel się:

Ostatnio dodane: