Ostatnie dni zbiórki podpisów pod ustawą „Psycholog w każdej szkole”

Fundacja na rzecz Praw Ucznia prowadzi zbiórkę podpisów pod od obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologów we wszystkich polskich szkołach. To już ostatnie dni, kiedy można wesprzeć te inicjatywę.

Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży zatrudnionych
jest nieco ponad 10 800 osób na stanowisku psychologa, wobec czego
około połowa uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do pierwszego kontaktu w przypadku kłopotów czy pierwszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym. Tymczasem według badań nawet do 20% uczniów i uczennic może borykać się z problemami mogącymi być jednym z zaburzeń psychicznych. W takiej sytuacji dostęp do pomocy psychologicznej również i w szkole (w postaci swoistego pierwszego kontaktu) jest kluczowy. I to ma właśnie zmienić nowa ustawa.

– W naszej ocenie projekt jest o tyle wyjątkowy, że składa go grupa
młodzieży – mówi Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia. – Wszyscy członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (15 osób) mają bowiem 18 lub 19 lat i chcą działać na rzecz dobra wspólnego: obecności psychologów we wszystkich polskich szkołach. Najstarsi wolontariusze są z kolei na pierwszych latach studiów; najmłodsi — zaczynają liceum. Projekt uzyskał poparcie m.in. pana Marka Michalaka — byłego Rzecznika Praw Dziecka, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” czy Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN (z uwagami).

Podpisy można składać wyłącznie papierowo na wykazach. Mogą je składać osoby pełnoletnie z obywatelstwem polskim. Szczegółowe informacje o tym, jak poprzeć ten projekt, można znaleźć na stronie fundacji.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze