Osiem obwodnic dla Wielkopolski. Gdzie powstaną?

Gostyń, Grzymiszew, Kalisz, Kamionna, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Strykowo i Żodyń. We wszystkich tych miastach mają powstać w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic.

To radosna wiadomość dla mieszkańców i samorządów. Budowa obwodnic wyprowadzi ruch tranzytowy z miejskich ulic, zwiększy więc bezpieczeństwo i poprawi komfort życia mieszkańców. Przejście przez ulicę przestanie być problemem, a jak wiadomo tam, gdzie jest intensywny ruch pieszy, rozwijają się też handel i usługi, co również jest korzystne tak dla mieszkańców, jak i władz miast.

Obwodnica Gostynia powstanie w ciągu drogi krajowej nr 12, Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72, Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25, Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24, Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15, Krotoszyna, Zdun, Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15, Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32 i Żodynia również w ciągu drogi krajowej nr 32.

Ogólnie w całej Polsce powstanie 100 obwodnic o długości ok. 820 km do 2030 roku. Program ma kosztować ok. 28 mld zł. Środki te pochodzić będą z Krajowego Funduszu Drogowego, który – jak mają nadzieję inicjatorzy projektu – zyska też wsparcie finansowe ze środków unijnych. Najszybciej będą realizowane te inwestycje, które mają już przygotowane dokumentacje i posiadają odpowiednie zgody.

PAP, el

3
Dodaj komentarz

avatar
Alicja Kasprzak
Alicja Kasprzak

Kiedy?