Osiem gwiazdek na nagrobku. Czy to polityczne hasło?

znicz fot. K. Adamska

Na Cmentarzu Komunalnym w Międzychodzie na jednym z nagrobków zamieszczono osiem gwiazdek. Sprawą zainteresowała się TVP3, która nazwała osiem gwiazdek wyrytych na płycie nagrobnej “wulgarnym napisem o charakterze politycznym”.

TVP3 Poznań otrzymała informację o gwiazdkach od swojego widza, który, jak twierdził, odwiedził grób rodzinny na cmentarzu w Międzychodzie i idąc alejkami natknął się na nagrobek z wyrytymi ośmioma gwiazdkami. Zrobił mu zdjęcie i wysłał do telewizji, zbulwersowany obecnością gwiazdek. Przypomnijmy, że osiem gwiazdek w tej konfiguracji w 2020 roku, podczas kampanii do wyborów prezydenckich, stało się symbolem hasła “j…ać PiS”. Według widza i samej TVP3 – to właśnie to hasło umieszczono na nagrobku.

Pracownicy TVP3 zaczęli szukać informacji o zmarłej w tym roku kobiecie, która jest pochowana w tym grobie. Tak znaleźli jej profil w mediach społecznościowych, w którym wielokrotnie dawała wyraz swoim sympatiom i antypatiom politycznym – zdaniem TVP znajduje się na nim “wiele wulgarnych i obelżywych wpisów o charakterze politycznym”.

Czy gwiazdki na nagrobku mają związek z poglądami zmarłej i czy umieszczenie ich było wolą jej samej – nie wiadomo. TVP3 zastanawia się, czy nagrobek jest właściwym miejscem do umieszczania wulgarnych i politycznych treści. Takie pytanie zadała spółce zarządzającej cmentarzem – a ta w odpowiedzi stwierdziła, że gwiazdki na nagrobku bez żadnych wątpliwości naruszają regulamin cmentarza i zakłócają powagę miejsca. W związku z tym spółka skontaktowała się z dysponentem grobu i zwróciła się do niego o wyjaśnienie sytuacji.

Źródło: TVP3 Poznań

Podziel się: