piątek, 23 lutego, 2024

Orszaku Trzech Króli w Poznaniu nie będzie. Znamy już powód

W tym roku w stolicy Wielkopolski jako jedynym z dużych miast nie odbywa się Orszak Trzech Króli. Powód jest bardzo prozaiczny: brak pieniędzy na jego organizację.

Orszak był organizowany w Poznaniu od 2011 roku przez fundację “Więcej Poznania”, która też prowadziła kawiarnię “Misja” przy Gołębiej. Wydarzenie odbywało się nieprzerwanie do 2020 roku i przyciągało tłumy ludzi, którzy pod wodzą Trzech Króli szli na Stary Rynek, gdzie z kolei odbywały się koncerty i przedstawienia.

Podczas pandemii Orszak Trzech Króli oczywiście się nie odbywał, a po pandemii fundacja “Więcej z Poznania” zrezygnowała z organizacji wydarzenia. Imprezę przejęła fundacja “Sternik”, która jednak zorganizowała Orszak Trzech Króli tylko raz, w ubiegłym roku. Wtedy przeszedł on inną trasą: z Jeżyc do kościoła oo. Dominikanów, ze względu na remonty trwające w centrum.

W tym roku jednak orszaku nie będzie – i tylko taka lakoniczna informacja widnieje na oficjalnej stronie Orszaku Trzech Króli w Poznaniu, razem z adnotacją, że chętni mogą wziąć udział w lokalnych orszakach, organizowanych przez parafie, które można znaleźć na ogólnopolskiej stronie Fundacji Orszak Trzech Króli. To parafie na Winogradach i Starym Żegrzu, a także w Skórzewie i Przeźmierowie.

Powodem rezygnacji z organizacji wydarzenia jest brak pieniędzy. Jak informuje Gazeta Wyborcza, w 2017 roku Orszak Trzech Króli kosztował 55 tys. zł, z czego 22 tys. zł to była dotacja miejska. Od tego czasu koszty jednak wzrosły i obecnie to 70-80 tys. zł. A takiej kwoty organizatorom już nie udało się zebrać. Czy uda im się to w przyszłym roku? Nie wiadomo.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Strona głównaPoznańOrszaku Trzech Króli w Poznaniu nie będzie. Znamy już powód