Organizacja ruchu wokół poznańskich cmentarzy na 1 listopada

cmentarz Junikowo fot. L. Łada

Zmiany w organizacji ruchu i więcej miejsc do parkowania – to tradycyjne zmiany na poznańskich ulicach w rejonie cmentarzy. Mają one ułatwić do nich dojazd, a także zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Największe ułatwienia dojazdu i parkowania zaplanowano na środę, 1 listopada, ale wiele zmian obowiązuje już od 28 października i będzie obowiązywać do 5 listopada – między innymi ograniczenia prędkości do 30 km/h na ulicach: Cmentarnej, Owczej, Grunwaldzkiej, Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Arciszewskiego i Ściegiennego, Szpitalnej i Nowina, Lutyckiej (od ul. Dojazd do Podolańskiej) oraz Morasko (na wysokości cmentarza).

Junikowo

Ulica Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej do 5 listopada (zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej). 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ul. Cmentarna i Owcza będą tego dnia jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej. Jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni przed i po 1 listopada na wniosek policji.

1 listopada dodatkowe miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli “Junikowo” do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Miłostowo

Ulica Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach do 1 listopada oraz w dniach 4-5 listopada, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą w tych dniach na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek (w obu kierunkach). W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania. Od 28 października przy wejściu na cmentarz funkcjonuje przejście dla pieszych przez obie jezdnie – pod nadzorem policji. Od 28 października do 5 listopada na ul. Warszawskiej obowiązuje będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

Ul. Gnieźnieńska 1 listopada będzie jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej 1 listopada dostępne będą miejsca parkingowe od ul. Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2 listopada nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania na ul. Gnieźnieńskiej.

Górczyn

Na ul. Arciszewskiego 1 listopada obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych na odcinku od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, a w dniach 30-31 października, 2 listopada oraz 4-5 listopada od ul. Palacza do Ściegiennego, a ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umożliwić parkowanie. Na zwężonych odcinkach ul. Arciszewskiego będzie można parkować w pasie rozdziału (zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego).

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim od 28 października do 1 listopada dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu na cmentarz można będzie zatrzymać się najwyżej na 1 minutę w celu wysadzenia lub zabrania pasażera. 1 listopada od rana do wieczora ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Pozostałe cmentarze

Na ul. Lutyckiej 1 listopada oraz 4-5 listopada obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a 1 listopada na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Parkowanie możliwe będzie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza.

Na ul. Morasko przez cały okres świąteczny dopuszczone będzie parkowanie na poboczu. Ul. Wiśniowa od 28 października do 1 listopada jest jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej. Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie 1 listopada od 5.00 do 18.00. Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1 listopada będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej od 5.00 do wieczora.

Wjazd samochodem na cmentarz

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, będą mogły podjechać blisko grobu – jeśli znajduje się ona na Junikowie lub Miłostowie. Wjazd na cmentarz Miłostowo znajduje się od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast wyjazd na ul. Kępa. Na Junikowie wjazd i wyjazd odbywać się będzie od ul. Grunwaldzkiej (od strony pętli tramwajowo-autobusowej).

Wjazd był możliwy do 27 października, nie będzie natomiast możliwy w dniach 28-31 października oraz 1 listopada. Będzie można tam wjechać 2-3 listopada w godzinach od 7.00 do 15.00 (do 15.00 należy opuścić cmentarz), 4 listopada w godzinach od 8.00 do 13.00 (do 13.00 należy opuścić teren cmentarza).

Przez cały okres Wszystkich Świętych przy poznańskich cmentarzach nad bezpieczeństwem i porządkiem będą czuwać funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK, którzy apelują do kierowców o zwracanie uwagi na aktualne oznakowanie. W miejscach newralgicznych na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany organizacji ruchu. Można się więc spodziewać funkcjonariuszy z radarami, którzy będą sprawdzali, czy kierowcy zachowują odpowiednią prędkość.

Źródło: UMP

Podziel się: