Opłaty za przejazd autostradą idą w górę!

autostrada A2 fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Autostrada Wielkopolska opublikowała nowe stawki opłat za przejazd A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin. Wejdą w życie już 9 marca i od tego dnia przejazd zapłacimy więcej. Opłaty za odcinek od Nowego Tomyśla do Świecka pozostaną bez zmian.

Autostrada Wielkopolska w swoim komunikacie tłumaczy, że to nie podwyżka, a waloryzacja, która trzeba było wprowadzić ze względu na wzrost kosztów utrzymania autostrady.
„Wzrosty cen materiałów i usług w różnych gałęziach gospodarki odnotowują historycznie najwyższe poziomy. Według danych GUS w styczniu 2023 roku wzrost inflacji osiągnął niewidziany od 26 lat poziom – aż 17,2 proc. porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego” – informuje Autostrada Wielkopolska. – „Rosnące ceny usług i energii, w tym 34 proc. wzrost cen nośników energii w styczniu rdr., istotnie zwiększają koszty utrzymania autostrady. Ceny w transporcie i usługach transportowych rosły w tempie dwucyfrowym, a ich wzrost w styczniu 2023 roku wyniósł 16 proc. rdr. Dodatkowo wskaźnik cen producenckich utrzymuje się na wysokim poziomie – inflacja producencka, a więc tempo wzrostu cen, z którymi muszą się mierzyć krajowe firmy, w styczniu 2023 wyniosła 18,5 proc.”.

W efekcie waloryzacji od 9 marca kierowcy samochodów osobowych zapłacą 28 zł za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem – a było 26 zł. Kierowcy pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami – zapłacą 43 zł. Kierowcy pojazdów samochodowych o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami – 66 zł, kierowcy pojazdów o więcej niż trzech osiach – 100 zł, a pojazdy ponadnormatywne 280 zł.

Mniej natomiast zapłacą motocykliści – doczekali się własnej kategorii pojazdów i będą płacili za przejazd połowę stawki samochodu osobowego, czyli 14 zł.

Stawki na odcinku z Nowego Tomyśla do Świecka pozostają bez zmian, ponieważ, chociaż tym odcinkiem także zarządza Autostrada Wielkopolska, obowiązuje tu inna koncesja i inny system rozliczania. Kierowcy aut osobowych i motocykliści nadal więc będą płacić za przejazd 18 zł.

Podziel się:

Ostatnio dodane: