Opiekunowie niepełnosprawnych protestowali przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu

Wielkopolski Urząd Wojewódzki, fot. WUW

„Opiekunki i Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami żądają możliwości dorobienia do świadczenia poprzez pracę” – pod takim hasłem protestowali opiekunowie i członkowie rodzin osób niepełnosprawnych przed Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Chodzi o to, że opiekunowie, którzy dostają świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł nie tylko nie mogą do niego dorobić nawet złotówki. Nie mogą także odebrać przyznanych im nagród finansowych – jak Anna Nowak, która otrzymała tytuł Wolontariuszki Roku w kategorii senioralnej, ale nie mogła przyjąć finansowej części nagrody. Nie mogą też wziąć kredytu w banku, dostać karty kredytowej, a nawet kupić czegokolwiek na raty.

Tymczasem samo przyznane świadczenie w większości przypadków zwyczajnie nie wystarcza na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Dlatego osoby posiadające pod swoją opieką niepełnosprawnych postanowiły zaprotestować – i 31 grudnia odbył się „Poznański Protest Opiekunek i Opiekunów OzN”.

„Opiekunki i Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami (OzN) pobierający świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł żądają możliwości dorobienia do świadczenia poprzez pracę np. na umowie zleceniu lub umowie o dzieło” – czytamy w postulatach. – „Obecnie nie mogą dorobić nawet 1 grosza bez utraty świadczenia!”.

Lista postulatów protestujących jest jednak znacznie dłuższa. Zawiera także odpowiednio wyższe czyli 1:1 wsparcie finansowe dla opiekunów opiekujących się więcej niż 1 OzN, wydłużenie okresu składkowego z tytułu pobieranego świadczenia pielęgnacyjnego, zrównanie świadczeń dla wszystkich opiekunów zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24.10.2014, wprowadzenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego bez względu na to, kiedy powstała niepełnosprawność OzN, a także podniesienie kwoty renty socjalnej/renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, zniesienie tzw. „pułapki rentowej” dla osób z niepełnosprawnością, które pracują pobierając rentę socjalną/rentę rodzinną. Opiekunowie chcą także podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego – ich zdaniem powinien on dodatkowo podlegać corocznej rewaloryzacji.

Lista postulatów zostanie przekazana na ręce wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: