szpital laboratorium 2 fot. pixabay

Opalenica: Zakażenie koronawirusem – reakcja sanepidu po… tygodniu

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała dziś komunikat z prośbą, by zgłaszały się osoby, które korzystały z usług restauracji “Fragola” w Opalenicy. U jednego z pracowników stwierdzono zakażenie koronawirusem. Kluczowe jest pytanie – kiedy je stwierdzono.

W komunikacie czytamy: “Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Tomyślu w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u jednego z pracowników Restauracji “Fragola” w Opalenicy, ul. Adama Mickiewicza 7A/A zwraca się z prośbą do osób korzystających z usług ww. restauracji w dniach: 17.08.2020, 19.08.2020 r., 21.08-23.08.2020 r. o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Tomyślu pod numerem telefonu: 61 44 20 800″.

Jak się okazuje, zakażony koronawirusem był kelner, który pracował w wymienione dni. Później już nie, bo był chory, jak się okazało. Dlatego o zgłaszanie proszeni są klienci, którzy wtedy byli w restauracji. Dlaczego jednak komunikat opublikowano dopiero dziś, skoro chodzi o przypadki sprzed tygodnia, a nawet 10 dni? Przecież w tym czasie wszyscy potencjalni zakażeni mogli roznieść wirusa po całym mieście, nie mówiąc już o kraju czy choćby powiecie.

Tak późne zajęcie się sprawą zdziwiło także szefów restauracji “Fragola”, którzy postanowili zamknąć lokal do czasu, aż sytuacja się wyjaśni. Sanepid nie nakazał zamknięcia lokalu, ale właściciele sami podjęli taką decyzję, która wynika – jak wyjaśnili – z poczucia odpowiedzialności i troski o klientów.

Oto oświadczenie lokalu:
“Szanowni Państwo,
W związku z opóźnioną reakcją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Tomyślu Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu wydajemy oficjalne oświadczenie Restauracji Fragola w Opalenicy:
Jeden z naszych pracowników (kelner) pracujący w dniach: 17.08.; 19.08.; 21.08.; 22.08.; 23.08. ; ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Wszyscy Goście przebywających na terenie restauracji w dniach 17.08. ; 19.08. ; 21.08. ; 22.08. ; 23.08., proszeni są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Tomyślu pod numerem telefonu: 61 44 20 800.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu skierował całą kadrę pracowniczą na obowiązkową kwarantanne.
Nasze testy na obecność wirusa:
-Jeden test przeprowadzono w dniu dzisiejszym tj. 27.08.2020 roku, wynik będzie w najbliższych dniach. Pozostała część kadry, zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Tomyślu Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu nie zostanie przebadana teraz, zostanie przebadana najwcześniej dnia 30.08.2020 roku.
O wynikach poinformujemy.
-Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu nie nakazał zawieszenia działalności restauracji, w związku z powyższym jako Właściciele zdecydowaliśmy się podjąć decyzje za Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu i czasowo zawiesić prace Restauracji”.

Dlaczego PSSE w Nowym Tomyślu zareagowała tak późno? Czy ma to coś wspólnego z nagłym zdymisjonowaniem dyrektora PSSE w Grodzisku Wielkopolskim? Nastąpiło to na początku sierpnia zupełnie nieoczekiwanie, a obowiązek kierowania grodziską stacja spadł na barki szefa placówki w Nowym Tomyślu.

Bez względu na powody – tydzień zwłoki w przypadku zakażenia koronawirusem budzi zrozumiały niepokój. Tak samo jak fakt, że to właściciele restauracji wykazali się większą troską i odpowiedzialnością.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze