Opady śniegu w całym regionie. Jest ciężko!

zima fot. S. Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Padający od rana śnieg mocno jest przyczyną wielu wypadków, kolizji i utrudnień w regionie, a im bardziej na południe i wschód – tym gorzej. Strażacy i policjanci mają pełne ręce roboty i apelują do kierowców o ostrożność.

Opady dają się we znaki kierowcom i służbom w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Już rano doszło tam do kolizji na drodze krajowej nr 92 między Kłodawą a Krośniewicami. Nikt nie ucierpiał, ale ustawiona w poprzek naczepa ciężarówki zatarasowała jezdnię na kilka godzin, a padający śnieg i silny wiatr nie ułatwiały akcji ratunkowej.

Około południa z kolei, także z powodu trudnych warunków drogowych, doszło do zderzenia dwóch samochodów w miejscowości Brzeźno Stare koło Wągrowca. Jak informują wielkopolscy strażacy, pięć osób trafiło do szpitala, w tym dwie nastolatki, a jedną z nich strażacy musieli wydobywać z samochodu z pomocą narzędzi hydraulicznych. Droga wojewódzka 241 na odcinku Wągrowiec-Kcynia była zablokowana na czas pracy służb.

W samym Poznaniu po południu doszło do zdarzenia spowodowanego trudnymi warunkami jazdy. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad autem jadąc Murawą, wypadł z jezdni i zatrzymał się dopiero na torowisku. Zdarzenie wstrzymało na kilkadziesiąt minut ruch tramwajowy na tej trasie.

Strażacy ostrzegają, że opady śniegu to dopiero początek kłopotów. W nocy, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, temperatura spadnie i śnieg, który w ciągu dnia zaczął topnieć, zamarznie. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko. Dodatkowe zagrożenie stwarza śnieg na dachach, gałęziach drzew i liniach energetycznych – mokry jest bardzo ciężki i może doprowadzić do zerwania linii, dachów albo gałęzi.

Według sierż. sztab. Łukasza Kędziory z biura prasowego wielkopolskiej policji, 21 stycznia tylko do popołudnia odnotowano 11 kolizji i 2 wypadki, w których na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał – a to z pewnością jeszcze nie koniec. Zgodnie z prognozami pogody śnieg ma padać do godziny 21.00.

Przypomnijmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenie dla części Wielkopolski przed intensywnymi opadami śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść od 10 do 15 cm, a wiejący wiatr w porywach do 60 km/h powoduje zawieje śnieżne.

Podziel się:

Ostatnio dodane: