Poznań: One Billion Raising tym razem przed Bałtykiem

Punktualnie o 13 w niedzielę 17 lutego przed Bałtykiem zrobi się czerwono i różowo, a tłum kobiet zatańczy w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. Wybierzcie się tam! Każde ręce do klaskania są potrzebne!

Akcja Nazywam się Miliard – One Billion Raising odbywa się w Poznaniu od siedmiu lat, w walentynki. W tym roku została przesunięta o kilka dni z powodu żałoby narodowej i odbędzie się 17 lutego przed Bałtykiem.

Co roku kobiety i mężczyźni tańczą przeciwko przemocy wobec kobiet, a w tym roku tematem wiodącym jest przemoc seksualna.
“Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „tak” oznacza zgodę” – apelują działaczki Feminoteki, która od lat organizuje akcję. – “Seks bez zgody to gwałt. To musi się stać oczywiste. Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne”.

Feministki zwracają również uwagę na to, że wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem, co jest niezwykle ważne. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. Ale jeśli do przemocy doszło, gdy spała albo pod wpływem tabletki gwałtu czy innych środków, po których straciła świadomość i nie wiedziała, co się z nią dzieje?

Wtedy kobieta w wielu przypadkach nie ma szans w polskim wymiarze sprawiedliwości, nie mówiąc o służbie zdrowia, co dobitnie wykazała chociażby słynna ostatnio sprawa gwałtu w Biedrzychowej na Dolnym Śląsku. Przeciwko takiemu traktowaniu kobiet i przeciwko opinii społecznej stygmatyzującej ofiary gwałtu zatańczą w tym roku kobiety i mężczyźni w całej Polsce. Także w Poznaniu.

Do akcji może się przyłączyć każdy. Może zatańczyć, może też wspierać tańczące oklaskami i krzyknąć razem z nimi na koniec akcji “stop przemocy!”.

Akcja w 2019 roku odbywa się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze