Sprawdzanie zgód TCF
środa, 8 maja, 2024

Omikron już dominuje wśród zakażeń

Z badań prowadzonych przez naukowców z ICHB PAN i specjalistów z Grupy Aquanet, którzy monitorują obecność koronawirusa w ściekach wynika, że koronawirusa jest obecnie dwa razy więcej niż podczas trzeciej fali. Omikron jest już wariantem dominującym.

Przypomnijmy, że naukowcy analizują próbki ścieków pobrane z pięciu miejsc, wśród których jest m.in. Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Koziegłowach oraz Lewobrzeżna Oczyszczalnia Ścieków w Poznaniu. Następnie z pobranych próbek izolowany jest materiał genetyczny (RNA) SARS-CoV-2 oraz określana jego ilość i na tej podstawie badacze między innymi określają trendy: wskazują czy w kolejnych tygodniach ilość SARS-CoV-2 rośnie, maleje czy może utrzymuje się na tym samym poziomie. Wyniki swoich badań porównują z oficjalnymi danymi Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

Koronawirusa jest więcej

Po analizie próbek pobranych w ostatnim tygodniu stycznia naukowcy zaobserwowali dalszy wyraźny wzrost ilości wirusa w ściekach dopływających do oczyszczalni. Co więcej, poziom wirusa SARS-CoV-2 jest ponad dwukrotnie wyższy niż podczas szczytu trzeciej fali zakażeń w listopadzie 2021 r. i doskonale odzwierciedla aktualną sytuację epidemiczną i wzrost liczby nowych zachorowań.

We wszystkich próbkach stwierdzono także obecność wariantu omikron wirusa, który wyraźnie już dominuje w Poznaniu. Analiza otrzymanych wyników wskazuje na dalszy znaczący wzrost jego ilości, a tym samym na zwiększenie się liczby spowodowanych nim zachorowań na covid-19. Co ciekawe, wstępne analizy sugerują obecność podwariantu omikrona – BA.2, zwanego również “ukrytym” lub “niewidzialnym”.

– Podwariant BA.2 nazywany jest niewidzialnym, gdyż posiada dodatkowe mutacje w obrębie swojego genomu, które utrudniają jego identyfikację za pomocą specyficznych sond i starterów – wyjaśnia dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej ICHB PAN. – Nie oznacza to jednak, że osoby zakażone podwariantem BA.2 otrzymają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Testy genetyczne oparte o reakcję RT-PCR, takie jak np. test opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (MediPAN 2G+ FAST COVID) wykrywają zakażenie wariantem omikron, w tym podwariantem BA.2. Problemy mogą pojawić się dopiero w momencie określania, jaką odmianą koronawirusa jesteśmy zakażeni, co nie jest rutynowym testem wykonywanym dla każdej testowanej osoby.

Omikron “niewidzialny”  bardziej zakaźny?

Wnioski naukowców z Danii – kraju, w którym BA.2 bardzo się rozprzestrzenił – dowodzą, że może on być nieco bardziej zakaźny niż omikron (BA.1). Uczeni wzięli pod lupę ponad 8,5 tysiąca infekcji i doszli do wniosku, że osoby zakażone tym podwariantem mają o 33 procent większe szanse, by zakazić innych (w porównaniu z pierwotnym wariantem).

Przedstawiciele WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) uspokajają jednak, że nic nie wskazuje na to, by podwariant BA.2 powodował cięższy przebieg choroby. Również szczepionki zapewniają przed nim ochronę w takim samym stopniu, jak przed “oryginalnym” omikronem.

Badania koordynowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP są wynikiem porozumienia, podpisanego 18 października ubiegłego roku przez Miasto , Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółki Aquanet Laboratorium i Aquanet S.A. Dzięki niemu od grudnia naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach, by na podstawie tak zebranych danych dowiedzieć się więcej o przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski. Wyniki badań są cyklicznie przekazywane do Zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie miasta Poznania, a następnie prezentowane i analizowane na jego posiedzeniach.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańOmikron już dominuje wśród zakażeń