Oficjalnie. ASP w Wielkopolsce! Wojewoda apeluje o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności

Teatralka fot. Sławek Wąchała
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim od rana obradował sztab kryzysowy w sprawie ASF, które pojawiło się w Wielkopolsce.

O możliwym pojawieniu się ASF na terenie Wielkopolski pisaliśmy już rano. Wówczas informacja była jeszcze nieoficjalna – teraz już wiadomo, że niestety wirus pojawił się na terenie naszego województwa.

ASF jest już w Wielkopolsce? Nieoficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek

Mimo podjętych radykalnych kroków, które miały zminimalizować ryzyko pojawienia się wirusa w Wielkopolsce, dziś zanotowano jego pierwszy przypadek. Badania martwego dzika znalezionego w Kłębowie (powiat wolsztyński) dały pozytywny wynik. – W rezultacie podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych, izolacji strefy zagrożenia (kontynuacja budowy ogrodzenia), a powiatowy lekarz weterynarii jeszcze dziś wyda rozporządzenie określające strefę zagrożenia – poinformowało biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego.

Apel Łukasza Mikołajczyka, wojewody wielkopolskiego

Wojewoda wielkopolski zdecydował się również na wystosowanie apelu do rolników.

Szanowni Państwo,
Wielkopolscy Rolnicy,

w związku z pojawieniem się na terenie Wielkopolski pierwszego przypadku zakażenia dzika wirusem ASF apeluję do wszystkich producentów trzody chlewnej z naszego województwa o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy startom ekonomicznym w przemyśle mięsnym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie „między sobą” informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo.

Z wyrazami szacunku,
Wojewoda Wielkopolski
Łukasz Mikołajczyk

Podziel się:

Ostatnio dodane: