piątek, 1 grudnia, 2023

Odrestaurowany dwór z nagrodą w konkursie “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”

Powiat poznański otrzymał nagrodę za modernizację dworu w Skrzynkach w 27. edycji konkursu “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii “Dwory i Pałace”. – Jestem dumny z tego wyróżnienia – powiedział starosta Jan Grabkowski.

Nagrodę wręczono 27 września podczas uroczystej gali w Warszawie.
– Jestem dumny z tego wyróżnienia – powiedział starosta Jan Grabkowski. – To przepiękny obiekt, który w tym roku oddaliśmy w ręce mieszkańców. Zabytki to nasze dziedzictwo i dobro narodowe. Są częścią historii, dlatego musimy o nie dbać. Wyremontowany dwór ma wiele do zaoferowania i jest chętnie odwiedzany przez społeczność. Od pierwszych dni oddania go mieszkańcom naszego powiatu notujemy ogromne zainteresowanie. I to zarówno wśród osób, które wybierają to miejsce na spotkania biznesowe czy konferencje, jak i tych, którzy chcą w gronie najbliższych przeżyć kulinarną ucztę. Dziękuję jury oraz wszystkim, którzy w internetowym głosowaniu docenili powiatową perełkę.

Jury tego ogólnopolskiego plebiscytu, organizowanego nieprzerwanie od 27 lat ocenia obiekty pod kątem jakości modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji i jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce. Co szczególnie cieszy – zgłaszanych obiektów jest z roku na rok więcej. W pierwszych edycjach było ich zaledwie kilkanaście – obecnie jest ich kilka tysięcy, od dużych, spektakularnych renowacji po te mniejsze, ale o ogromnym znaczeniu dla lokalnych społeczności.

Przypomnijmy, że dwór w Skrzynkach to jeden z najpiękniejszych obiektów w powiecie poznańskim. Został zbudowany w końcu XIX wieku dla niemieckiej rodziny Ifflandów. Po wojnie budynek i majątek znacjonalizowano, a od lat 90 XX w. był zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która urządziła tu ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Jednak kiedy budynek przejął od Skarbu Państwa powiat poznański, co nastąpiło w 2015 roku – był w opłakanym stanie. Powiat przeprowadził staranna renowację obiektu, która odbywała się pod okiem i nadzorem konserwatora zabytków. W odnowionym budynku powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy oraz Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Źródło: Powiat Poznański
Strona głównaKulturaOdrestaurowany dwór z nagrodą w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI w."