Najciekawsze odkrycia, najcenniejsze znaleziska i interesujące opowieści o pracy na wykopaliskach. W niedzielę, 16 września, w samo południe archeolodzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na wspólne odkrywanie historii Poznania i Kolegiaty pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny.

Wydarzenie nosi tytuł „Historia zapisana w reliktach Kolegiaty” i właśnie z tą historią będzie się można zapoznać podczas czterogodzinnego spotkania. O godzinie 12.00 archeolodzy prowadzący badania oprowadzą zainteresowanych po wykopie archeologicznym. Warto skorzystać z okazji, bo wcale nie tak często można z bliska obejrzeć wykopaliska archeologiczne i specjalistów przy pracy!

Chętni dowiedzą się, dlaczego specjaliści kopią dokładnie tutaj, dlaczego wykop nie jest jednakowo głęboki w każdym miejscu i czemu znalezione artefakty trzeba dokładnie omieść miotełką, a potem sfotografować, zanim się je ruszy. Archeolodzy opowiedzą też o historii Kolegiaty, odkryciach i wpływie tego niezwykłego miejsca na rozwój i historię Poznania.

Najciekawsze zabytki znalezione podczas wykopalisk będzie można obejrzeć na specjalnej wystawie w Farze Poznańskiej. Oglądaniu jej będą towarzyszyły opowieści o okolicznościach odkryć poszczególnych obiektów oraz o znaczeniu, jakie mają i informacjach, jakie dzięki nim uzyskaliśmy o życiu naszych przodków. Chętni już teraz mogą zapoznać się z ciekawostką przygotowaną przez archeologów.

– Nasze prace wzbudzają wiele emocji, jednak największe związane są z wieżą Kolegiaty – opowiadają na swoim profilu Projekt Kolegiata Poznań. – Wiemy, że była wysoka na ok. 114 m. Jeśli zastanawialiście się, jaki widok rozciągał się z jej szczytu – już nie musicie! Prezentujemy wam widok na Poznań okiem gołębia, który pewnie niejeden raz siadał na wierzchołku wieży…

Zwiedzanie będzie się odbywało o pełnych godzinach aż do 15.00, a chętni powinni czekać pod koziołkami przy placu Kolegiackim.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Autor: el / mat. pra. Zdjęcia: Projekt Kolegiata Poznań Film: Geocartis we współpracy z Marcin Ławniczak

Podziel się:

Ostatnio dodane: