Odbierz 5000 zł dotacji na fotowoltaikę

Program Mój Prąd ma na celu zachęcić Polaków do życia w zgodzie z naturą, czyli zainwestowania w fotowoltaikę. Dzięki niemu jesteśmy w stanie otrzymać nawet 5000 złotych bezzwrotnej pomocy, która później będzie mogła zostać przeznaczona właśnie na instalację fotowoltaiczną.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

W styczniu tego roku ruszył drugi nabór do programu, a przez aktualną sytuację epidemiologiczną od dnia 31 marca wnioski mogą być składane tylko i wyłącznie drogą internetową. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co daje nam program Mój Prąd?

Zadaniem programu Mój Prąd jest wyraźne zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych na jednorodzinnych gospodarstwach domowych. Budżet tego programu został ustalony na imponującą kwotę miliarda złotych. Co ciekawe, dotacje może wynieść nawet 50 procent kompletnych kosztów instalacji. Mimo tego nie może być ona większa niż 5000 złotych. Wsparcie przeznaczone jest tylko i wyłącznie dla instalacji, których moc jest większa niż 2 kW, jednak tym samym nie przekracza 10 kW.

Nabór do programu Mój Prąd?

Pierwszy etap programu rozpoczął się już dnia 30 sierpnia roku 2019. Jego zakończenie miało miejsce 20 grudnia tego samego roku. Jak się można domyślić, program ten został uznany za wielki sukces. Druga tura rozpoczęła się dnia 13 stycznia bieżącego roku. Jak już jednak wspomnieliśmy, od ostatniego marca składanie wniosków może odbywać się jedynie online. Co ciekawe, na samym starcie wnioski mogły występować jedynie w papierowej formie. Jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dnia 21 października 2019 roku umożliwiał również składanie zgłoszeń przez internet.

Dla kogo przeznaczona jest dotacja z programu Mój Prąd?

Program skierowany jest jedynie do fizycznych osób, które wytwarzają energię elektryczną ze słońca tylko i wyłącznie na własne podstawy, oraz mają zawartą stosowną umowę ze swoim operatorem sieci dystrybucyjnej. W związku z tym dofinansowanie może być przyznane w określonych wypadkach. Jakich?
• Kiedy mamy do czynienia z gotową instalacją fotowoltaiczną (składającą się z paneli fotowoltaicznych, inwertera etc), która jest już połączona z konkretną siecią elektroenergetyczną;
• Kiedy posiadamy fotowoltaikę o mocy od 2 do 10 kW przeznaczoną na cele mieszkaniowe;
• W przypadku wydatków, jakie zostały poniesione na instalację po dniu 23 lipca 2019;

Jak złożyć wniosek online w ramach programu Mój Prąd?

W celu złożenia wniosku o bezzwrotną dotację w ramach programu Mój Prąd, konieczne jest posiadanie tak zwanego e-dowodu lub zaufanego profilu. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim haśle, jak i loginie do naszego zaufanego profilu. Możemy go stworzyć na oficjalnej stronie pz.gov.pl. Nie możemy jednak zapomnieć o kilku rzeczach, które będą nam potrzebne. Jakich?
• Stosowna kopia za montaż oraz samą dostawę instalacji fotowoltaicznej wraz z adnotacją mówiącą o zgłoszeniu do programu Mój Prąd;
• Zaświadczenie potwierdzające spłatę faktury;
• Dowód mówiący o tym, że nasza instalacja jest lub będzie podłączana do sieci dystrybucyjnej;
• Jeśli sami wykonywaliśmy montaż, konieczne jest również zaświadczenie, które o tym mówi.

Jak wygląda możliwość składania wniosków przez pełnomocnika w programie Mój Prąd?

Wszystkie osoby, które nie posiadają odpowiedniego zaufanego profilu, czy też elektronicznego dowodu, a chcą skorzystać z programu Mój Prąd, również mają taką możliwość. Współpraca Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Ministrem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki przyniosła owocne skutki, dzięki którym możemy składać elektroniczne wnioski również przez naszego pełnomocnika.

Możliwość ta sprawia, że cały system składanie wniosków o dotacje jest naprawę bardzo prosty. Pełnomocnik, czyli osoba, która zostanie przez nas upoważniona do takich działań może łatwo oraz szybko wyręczyć nas w internetowym aplikowaniu o naszą dotację. Wzór do pełnomocnictwa każdy z nas może znaleźć nas stronie mojprad.gov.pl. Po jego pobraniu, wydrukowaniu oraz podpisaniu należy załączyć go, jako skan w elektroniczny formularzu, który będzie składany przez naszego pełnomocnika.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar