Od pierwszego stycznia czekają nas zmiany w podatkach

Zmiany w CIT oraz dwa nowe podatki – tzw. od wyprowadzki i kolejny od zysków z kryptowalut. To najważniejsze zmiany jakie przygotowało Ministerstwo Finansów w swojej propozycji. Zmiany mogą wejść w życie od 1 stycznia 2019.

Podatek od wyprowadzki (ang. exit tax) oznacza konieczność zapłacenia danego procentu wartości firmy w przypadku kiedy chce ona się przenieść za granicę. W wersji jaką planuje wprowadzić Ministerstwo firma przenosząca się do innego kraju będzie musiała zapłacić 19% swojej wartości. Podatek również obejmie osoby fizyczne. One zapłacą domyślnie 3%, chyba, że wartość ich aktywów przekracza 2 miliony złotych. Wtedy ich również czeka konieczność zapłacenia 19%.

Kryptowaluty były gorącym tematem końcówki 2017 roku. Ich duże wzrosty spowodowało, że momentalnie przyciągnęły uwagę nie tylko zwykłych ludzi, ale również organów skarbowych, którzy na początku tego roku próbowali zlokalizować posiadaczy wirtualnej waluty. Co ciekawe kryptowaluty nie były uregulowane prawne, co tworzyło sporo problemów z tym jak je opodatkować. Pierwszym pomysłem był podatek PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych). Po ostrych protestach ze strony środowiska, które wskazywało, że opodatkowanie kryptowalut w ten sposób prowadzi do bezsensownych sytuacji, kiedy podatek do zapłacenia może przekroczyć wartość zysku – Ministerstwo zdecydowało się na inne rozwiązanie. Podatek od dochodu wyniesie 19%, a wymiany pomiędzy kryptowalutami (bez użycia normalnych walut) będą z podatku zwolnione.

Projekt Ministerstwa Finansów zakłada również zmiany w CIT – obniżenie stawki z 15% do 9% dla małych firm oraz podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zmiany w podatkach mają wejść w życie już od początku przyszłego roku.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze