wybory fot. UMP

OBWE: “Wybory prezydenckie w Polsce w obecnej formie nie spełniają wymogów bezpieczeństwa”

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uznało też, że wybory w proponowanej formie nie mogą być uznane za demokratyczne.

Jak informuje Onet.pl, opinia OBWE wskazuje, że zmiany zapisane w projekcie ustawy zostały zaproponowane na niewiele ponad miesiąc przed wyborami.
“Wprowadzenie tak istotnych zmian tak blisko terminu wyborów, a także w czasie, gdy przygotowania do wyborów były już w toku, odbiega od zasad stabilności ordynacji wyborczej i pewności” – opiniuje OBWE. Zwraca też uwagę, że wybory nie dość, że ze zmianami na ostatnią chwilę, to jeszcze ma je przeprowadzić ministerstwo zamiast Krajowej komisji Wyborczej, które nie ma przecież żadnego doświadczenia w tej materii. Logicznym działaniem byłoby wprowadzenie stanu nadzwyczajnego z powodu pandemii koronawirusa, co umożliwiłoby przeniesienie wyborów na bezpieczniejszy termin.

OBWE negatywnie też oceniło sam projekt ustawy uznając, że “wymaga znaczących poprawek, by być w zgodzie z zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w OBWE i innych międzynarodowych standardów dotyczących demokratycznych wyborów”.

Zmiany zasad dotyczących organizacji wyborów, by były zgodne z zasadami legalności i praworządności, muszą być wprowadzane znacznie wcześniej niż miesiąc przed wyborami, by był czas na zmiany administracyjne i przygotowanie wyborców. I takie postępowanie OBWE rekomenduje, tak samo jak przywrócenie kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej, ponowne rozpatrzenie przepisu powalającego marszałkowi Sejmu na zmianę terminu wyborów oraz zagwarantowanie możliwości obserwacji działalności komisji wyborczych przez pełnomocników i obserwatorów obywatelskich, a także wyposażenie ich w sprzęt ochrony osobistej.

Opinia powstała na wniosek Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich.

el

Dodaj komentarz

avatar