Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

OBWE oceniła drugą turę wyborów prezydenckich

Zdaniem Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE druga tura wyborów odbyła się prawidłowo, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne i techniczne. Jednak proces zakłóciły wrogość, groźby wobec mediów, nietolerancja i stronniczość mediów publicznych.

OBWE podkreśla też – jak podaje Onet.pl – że odmowa obu kandydatów spotkania się we wspólnej debacie pozbawiła wyborców możliwości porównania ich postulatów – napisała w raporcie podsumowującym wybory prezydenckie. A Thomas Boserup, szef specjalnej misji oceny wyborów ODIHR, ocenił, że “brak bezstronności w mediach publicznych negatywnie wpłynęły na dobrze przeprowadzone wybory”.

Kampania była negatywna i pełna wzajemnego oczerniania się, a co szczególnie niepokojące, padały groźby wobec polityków i dziennikarzy. “Kampania obecnego prezydenta i relacje nadawcy publicznego cechowała retoryka homofobiczna, ksenofobiczna i antysemicka” – podkreślono w raporcie.

Eksperci mieli też zastrzeżenia co do braku precyzji w przepisach dotyczących aktywności w kampanii prezydenckiej urzędników administracji publicznej, bo to sprawiało, że granica między aktywnością dla partii a aktywnością dla państwa była często bardzo mało widoczna. Jak przykład podano wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w polskich miastach podczas kampanii wyborczej z obietnicami przekazania dodatkowych funduszy publicznych.

Organizacja nie ma zastrzeżeń co do technicznej i administracyjnej strony przeprowadzenia wyborów – tu jej zdaniem wszystkie szczeble administracji działały w profesjonalny sposób, mimo obostrzeń, do jakich musiały się stosować z powodu pandemii koronawirusa. W tych lokalach, które odwiedzili przedstawiciele OBWE, głosowanie, a później liczenie głosów przebiegało sprawnie i poprawnie, reguły sanitarne również były ściśle przestrzegane.

ODIHR to instytucja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), powołana w 1990 roku. Organizuje misje obserwacyjne, a także szkolenia z zakresu praw człowieka i współpracy ze społeczeństwem obywatelskim. Specjalna misja ODIHR rozpoczęła swoją działalność 16 czerwca, aby ocenić, w jakim stopniu wybory prezydenckie w Polsce odbywają się zgodnie ze zobowiązaniami OBWE i innymi międzynarodowymi standardami, a także z ustawodawstwem krajowym.

Onet.pl, el

Strona głównaWiadomości z PolskiOBWE oceniła drugą turę wyborów prezydenckich