Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej opuścił archidiecezję

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

266 parafii, domy zakonne, szpitale, domy pomocy społecznej, hospicja i więzienie – msza św. koncelebrowana przez ponad 30 biskupów zakończyła 303-dniową podróż obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej po archidiecezji gnieźnieńskiej.

Mszę św. koncelebrowali m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Krzysztof Wętkowski z sąsiedniej diecezji włocławskiej, która jako następna będzie gościć Matkę Bożą w jubileuszowym roku 900-lecia powstania, jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska. Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, który podkreślił znaczenie postaci Maryi jako Matki Bożej dla Kościoła Katolickiego w Polsce.

Arcybiskup odniósł się także do wezwania z Księgi Kapłańskiej „Bądźcie świętymi”. Jego zdaniem to bardzo aktualny tekst, bo poucza, jak żyć i postępować we wspólnocie, która przecież nie jest doskonała i nie zawsze dzieje się w niej dobrze.
„Księga Kapłańska mówi: nie reagujcie żywiąc nienawiść, nie reagujcie pomstą” – wyjaśniał arcybiskup, jak podaje portal „archidiecezja”. – „Można przecież w ten sposób reagować, widząc zło w Kościele – zapamiętam, żywię nienawiść, rośnie we mnie chęć zemsty. A Księga Kapłańska mówi nie – miej dość miłości, dość miłosierdzia, pokory, męstwa i odpowiedzialności, by potrafić upomnieć drugiego. Uczmy się budowania tej świętej wspólnoty Kościoła także w tej umiejętności upominania”.

Arcybiskup wezwał też wiernych, by nie pozostawali obojętni, ale żeby reagowali z miłością, z miłosierdziem, z odpowiedzialnością. I przypomniał, że ci, którzy zechcą wspólnotę zniszczyć, bo mają własne wyobrażenie, pobożność czy natchnienie, powinni pamiętać, że tych, którzy niszczą świątynię Boga, zniszczy sam Bóg.

Przypomnijmy, że obraz podróżował po archidiecezji gnieźnieńskiej przez 303 dni, od 23 kwietnia 2022 roku, gdy powitano go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej, przy grobie św. Wojciecha. Tutaj też został uroczyście pożegnany, a 22 kwietnia rozpocznie pielgrzymkę po diecezji włocławskiej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: