Oborniki: Po lasach grasuje podpalacz. Leśnicy apelują o ostrożność

spalony las fot. Nadleśnictwo Oborniki
Dzisiejszy deszcz nie zmienia faktu, że w wielkopolskich lasach jest bardzo sucho. W lasach Nadleśnictwa Oborniki ostatnio wybuchło kilka pożarów, których bezpośrednią przyczyną było podpalenie.

„Trwa ustalanie sprawców, mamy nadzieję, że dosięgnie ich zasłużona kara” – informują oborniccy leśnicy na swoim profilu społecznościowym.

Problemem są jednak nie tylko podpalacze. W lesie jest ekstremalnie sucho, większość Wielkopolski jest dotknięta suszą hydrologiczną i jeden deszczowy dzień tego niestety nie zmieni.

„Najmniejsze źródło ognia może spowodować powstanie pożaru” – ostrzegają leśnicy z Obornik. – „W tym roku, do dnia dzisiejszego odnotowaliśmy u nas 16 pożarów – to rekord w ciągu 10 lat! W lesie jest bardzo sucho. Apelujemy o ostrożność! Pożar to największe zagrożenie dla naszych lasów. Płomienie zabijają rośliny, zwierzęta, niszczą całe ekosystemy – zanim wróci w tym miejscu las minie wiele lat…”.

Leśnicy przypominają o zasadach bezpieczeństwa pożarowego obowiązujących w lesie: nie wolno używać otwartego ognia, rozpalać ognisk, grillować i palić papierosów. Obowiązuje także zakaz wjeżdżania pojazdami silnikowymi do lasu. Każdy, kto zauważy pożar lasu, powinien natychmiast zadzwonić po straż pożarną (pod numer 998 albo numer alarmowy 112).

Nadleśnictwo Oborniki, el

Podziel się: