Obchody rocznicy ataku ZSRR na Polskę (ZDJĘCIA)

rocznica 17 września fot. UMP

Uroczystości przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru oraz msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy u. Fredry. Tak wyglądały tegoroczne obchody rocznicy ataku ZSRR na Polskę w Poznaniu.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w tym roku 19 września. Tradycyjnie rozpoczęła je msza święta – po niej uczestnicy przeszli do ogrodu przy CK Zamek i tam przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, odbyła się dalsza część obchodów, podczas której odmówiono modlitwę ekumeniczną i odczytano apel pamięci. Później delegacje władz miasta i województwa złożyły kwiaty przed pomnikiem oraz zapaliły znicze. Na zakończenie obecni odśpiewali Marsz Sybiraków, przypominający historię i upamiętniający męczeństwo Polaków zesłanych na Syberię.

Na uroczystościach Poznań reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc pakt o nieagresji. Wejście oddziałów radzieckich było efektem podpisana przez Niemcy i Rosję radziecką paktu Ribbentrop – Mołotow, ministrów spraw zagranicznych obu państw, co miało miejsce 23 sierpnia 1939. W tym roku obchodzimy 84. rocznicę tej agresji. Tego dnia także świętujemy Dzień Sybiraka – święto tych wszystkich, którzy przez radzieckich okupantów po wejściu do Polski zostali zesłani na Syberię.

Źródło: UMP

Podziel się: