Nowy zawodnik Warty Poznań. To ośmiokrotny reprezentant swojego kraju

Marton Eppel, fot. Klaudia Berda, Warta Poznań

Napastnik Marton Eppel, ośmiokrotny reprezentant Węgier i były król strzelców węgierskiej ekstraklasy, podpisał kontrakt z Wartą Poznań do końca sezonu 2023/24. Umowa ma opcję przedłużenia o kolejny rok. Eppel trafił do drużyny na zasadzie wolnego transferu.

Marton Eppel ma prawie 32 lata – urodziny świętuje 20 listopada – pochodzi z Budapesztu i zaczynał grę w piłkę w Magyar AC. Największe sukcesy osiągnął w Honvedzie Budapeszt, z którym w sezonie 2016/17 został mistrzem kraj i zdobył tytuł króla strzelców dzięki 16 bramkom na koncie. Rok później został kupiony przez Kajrat Ałmaty i dla klubu z Kazachstanu w 50 występach zdobył 25 bramek. Był zawodnikiem także holenderskiego klubu NEC Nijmegen i belgijskiego Cercle Brugge. W lipcu tego roku rozstał się z kolei z Diosgyori VTK.

Przez ostatnie dwa tygodnie ten doświadczony piłkarz trenował z Wartą Poznań i zagrał w meczu z Wisłą Płock i drugim z Zagłębiem II Lubin, w którym zdobył bramkę. Przeszedł testy medyczne w klinice Rehasport i 20 października podpisał kontrakt z Zielonymi. Umowa obowiązuje do czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

– Cieszymy się z tego, że podpisaliśmy kontrakt z Martonem Eppelem – mówi Rafał Grodzicki, menedżer ds. sportu Warty Poznań. – Ściągnięcie go ma pomóc drużynie szczególnie jeśli chodzi o poczynania w tzw. trzeciej tercji boiska, pod bramką rywala. Marton to gracz o zbliżonym profilu do Adama Zrelaka, również bardzo mocno pracuje dla drużyny. Potrafi utrzymywać się przy piłce, co powinno dać oddech naszym skrzydłowy i środkowym pomocnikom, którzy będą mieli więcej opcji. Nasz nowy piłkarz jest typem wysokiego napastnika, grającego dobrze tyłem do bramki przeciwnika. Jest też dobry w powietrzu, w czym z pewnością pomagają mu bardzo dobre warunki fizyczne. Do tego inteligentnie porusza się boisku i ma niezłe wykończenie akcji.

Nowy napastnik Warty był także zawodnikiem reprezentacji Węgier – między czerwcem 2017 roku a październikiem 2018 roku wystąpił 8 razy w kadrze, a wcześniej był graczem reprezentacji młodzieżowych do lat 17 i do lat 21.
– Jestem bardzo zadowolony z tego, że dołączam do Warty Poznań. – mówi sam zawodnik. – Byłem wolnym zawodnikiem i może to się wydawać dziwne, że dopiero w październiku podpisuję kontrakt, ale w ostatnim czasie czekałem na naprawdę dobrą ofertę z dobrego klubu, z najwyższej ligi. Cieszę się, że podpisałem kontrakt z Wartą. Mimo to, że nie miałem ostatnio klubu, jestem w dobrej formie fizycznej. Dziękuję klubowi za to, że mogłem przez te dziesięć dni trenować z zespołem i zagrać w dwóch sparingach. Myślę, że trenerzy zdążyli się przekonać o tym, że jestem gotowy do gry, jak również o tym, że mogę pomóc zespołowi. Jestem doświadczonym graczem, grałem już w kilku klubach nie tylko na Węgrzech, ale też za granicą. Mogę pomóc Warcie właśnie swoim doświadczeniem. Klub szukał typowej “dziewiątki”, ja jestem typową “dziewiątką”. Uważam, że mogę dać Warcie gole, asysty i pomóc w utrzymaniu się przy piłce w ofensywie.

Marton Eppel ma 190 cm wzrostu, waży 88 kg. Będzie występował z numerem 9. To To ósmy nowy piłkarz Warty Poznań w tym sezonie – wcześniej umowę z klubem podpisali Jakub Bartkowski, Filip Borowski, Oskar Krzyżak, Tomas Prikryl, Kacper Przybyłko, Bogdan Tiru i Dario Vizinger.

Źródło: Warta Poznań

Podziel się: