Nowy wiadukt pod Poznaniem już otwarty!

nowy wiadukt fot. UG Dopiewo

Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpiło dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulicy Kolejowej w Plewiskach – kierowcy od 28 kwietnia, od godziny 10.00, jadą nowym wiaduktem nad linią kolejową nr 3 między Plewiskami a Skórzewem.

O ukończeniu inwestycji informowały już PKP Polskie Linie Kolejowe. Inwestycja, wspólna z gminą Komorniki, odbywała się w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. Kierowcy jeżdżą teraz nad torami kolejowymi po wiadukcie, co zapewni większe bezpieczeństwo.

Dwutorowa linia Poznań-Kunowice jest linią z dużym ruchem pociągów, co sprawiało, że kierowcy niejednokrotnie musieli sporo stać w korkach. Warto dodać, że mieszkańcy Plewisk jeżdżący do Poznania nie mają wielkiego wyboru, jeśli chodzi o trasy dojazdowe, bo na najbardziej oczywistej, czyli przez Grunwaldzką, trwa budowa bezkolizyjnego przejazdu i węzła przesiadkowego. Drugi przejazd, właśnie w ciągu ulicy Kolejowej, też został wyłączony z użytku 31 maja ubiegłego roku.

Bezkolizyjne skrzyżowanie, z którego można korzystać od 28 kwietnia, nie tylko zapewniło większe bezpieczeństwo i wygodę, ale też usprawniło ruch drogowy w aglomeracji poznańskiej, między miejscowościami Plewiska i Skórzewo. Samochody mają obecnie do dyspozycji długi na ok. 30 m i szeroki na blisko 13 m wiadukt drogowy z jednym pasem ruchu w każdym kierunku, a piesi i rowerzyści – bezpieczne chodniki i ścieżki. Wiadukt ma także oświetlenie drogowe, które poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Inwestycja kosztowała ponad 20 milionów złotych netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na budowę wiaduktu ok. 6,4 mln zł netto przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Około 14 mln zł netto wyniosły koszty budowy dróg dojazdowych – i tu ok. 11 mln zł wyłożyła gmina Komorniki, a pozostałą kwotę – gmina Dopiewo.

Podziel się:

Ostatnio dodane: