Nowy niskopodłogowy tramwaj wyjechał na tory. “Wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań” (ZDJĘCIA)

nowa Gamma fot. MPK

Ma niecałe 15 metrów długości i jest najmniejszym niskopodłogowym tramwajem w Polsce. Jest także pierwszym polskim tramwajem jednoczłonowym i w pełni niskopodłogowym. Moderus Gamma LF 05 AC 18 września rano wyjechał w swój pierwszy kurs z pasażerami.

“To pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy” – informuje spółka Modertrans Poznań producent nowego tramwaju. – “Choć ma niecałe 15 metrów, to wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to innowacyjny układ napędowy, zapewniający większą oszczędność energii podczas rozruchu, większą płynność jazdy oraz niemal całkowicie bezgłośną pracę układu napędowego. W tramwaju zastosowano również systemy wspomagające codzienną pracę motorniczego, a także rozwiązania nakierowane na bezpieczeństwo i wygodę podróżnych”.

Po raz pierwszy Moderus Gamma LF 05 AC został zaprezentowany w Poznaniu w maju 2021 roku. Na poznańskich torach pojawił się także w 2022 roku podczas Katarzynek – można go było podziwiać na prezentacji taboru na Dworcu Zachodnim. Jednak do tej pory poznaniacy nie mieli okazji, by nim podróżować – do 18 września, kiedy to dzięki współpracy MPK, Modertrans Poznań oraz ZTM Moderus Gamma LF 05 AC z numerem bocznym 600 wyruszył na trasę.

Jego konstruktorzy będą sprawdzać, jak sobie radzi w warunkach regularnych kursów – a poznaniacy będą mogli przejechać się nowym tramwajem – nowa Gamma kursuje na linii 99, a wczesnym wieczorem pojawi się także na linii 11 – i na tych liniach będzie się pojawiał przez kolejne dni. Największe szanse na zobaczenie go w akcji mają więc mieszkańcy Sołacza, Winiar, Łazarza i Starołęki.

Źródło: MPK

Podziel się: