Nowy mural w Poznaniu. Zwyciężył w konkursie! (ZDJĘCIA)

mural Naramowice fot. PIM

Rok temu rozstrzygnięto konkurs “Naramowice – wczoraj i dziś” – a teraz na ścianie bloku przy ul. Tyrwackiej 15-29 na Naramowicach można podziwiać mural Lucyny Kaczmarkiewicz, który zwyciężył w tym konkursie. 

Mural znajduje się na bocznej elewacji budynku przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej. Jest doskonale widoczny dla przechodniów, ale widać go także z jadącego tramwaju. To efekt konkursu ogłoszonego ponad rok temu, którego wyniki podano w listopadzie ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że mural miał upamiętnić ważną dla lokalnej społeczności inwestycję, czyli budowę tramwaju na Naramowice. Nadesłane prace oceniała komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora, oceniając walory artystyczne i zgodność z tematyką konkursu. Za najlepszą uznano pracę Lucyny Kaczmarkiewicz. Jury szczególnie doceniło jej ponadczasowość i estetykę projektu, a także podwójne odwołanie – do tradycji i nowoczesności.

– Projektując, przede wszystkim chciałam połączyć różne wątki związane z historią i współczesnością Naramowic, ale też kontekst całej przestrzeni – mówiła rok temu Lucyna Kaczmarkiewicz. – Myślałam o tym, żeby pokazać na muralu różne pojedyncze narracje związane z tym miejscem, począwszy od tego, że była tu wieś olęderska i gospodarstwo ogrodnicze, czyli mocno podkreśliłam wątek roślinności. Całość zawarłam w symetrycznej, zamkniętej kompozycji. Połączyłam wszystkie wątki motywem drzewa, które wydaje mi się charakterystyczne i ważne w przestrzeni miasta.

Obecnie gotowy już mural można podziwiać na ścianie budynku przy ul. Tyrwackiej.

Źródło: PIM

Podziel się: