Nowy mural w mieście. Tym razem na Naramowicach

mural Naramowice fot. PIM

„Naramowice – wczoraj i dziś” – taki tytuł nosił konkurs na mural, który miał ozdobić blok przy ul. Tyrwackiej. Konkurs został rozstrzygnięty, jego autorka, Lucyna Kaczmarkiewicz, odebrała nagrodę i wkrótce będzie można podziwiać sam mural na ścianie bloku.

Nadesłane prace oceniała komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora. Liczyły się walory artystyczne i zgodność z tematyką konkursu – a za najlepszą pod tym względem uznano pracę Lucyny Kaczmarkiewicz. Jury szczególnie doceniło jego estetykę, a także harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności.

– Projektując, przede wszystkim chciałam połączyć różne wątki związane z historią i współczesnością Naramowic, ale też kontekst całej przestrzeni – mówi Lucyna Kaczmarkiewicz, autorka projektu. – Myślałam o tym, żeby pokazać na muralu różne pojedyncze narracje związane z tym miejscem, począwszy od tego, że była tu wieś olęderska i gospodarstwo ogrodnicze, czyli mocno podkreśliłam wątek roślinności. Całość zawarłam w symetrycznej, zamkniętej kompozycji. Połączyłam wszystkie wątki motywem drzewa, które wydaje mi się charakterystyczne i ważne w przestrzeni miasta.

Mural powstanie na ścianie bloku przy ul. Tyrwackiej nr 15-29, przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej na Naramowicach. Będzie doskonale widoczny z jadącego tramwaju i z alei Praw Kobiet, a o to właśnie chodziło w tym projekcie, bo ma on upamiętnić budowę trasy tramwajowej na Naramowice. Autorka projektu będzie sprawować nadzór autorski nad jego realizacją.

Podziel się: