Nowy most przez Wartę: „Możemy być dumni zarówno z projektu, jak i z wykonawstwa”

otwarcie nowego mostu w Rogalinku fot. UMWW

Powstał po 62 latach od budowy pierwszego mostu i już jest w pełni, wraz z dojazdami i infrastrukturą, dostępny dla mieszkańców, ułatwiając komunikację na drodze wojewódzkiej nr 431.

Przypomnijmy, że budowa nowego mostu w Rogalinku na trasie między Mosiną i Kórnikiem rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku, a oddano go do użytku na początku lipca 2022 roku, choć jeszcze z pewnymi ograniczeniami. Kosztował ponad 61 milionów złotych, z czego 50,4 miliona złotych wyniosło dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Teraz już można z mostu korzystać bez bez żadnych ograniczeń.
– Budowa nowego mostu w Rogalinku została zrealizowana zgodnie z naszym złożeniem – bardzo sprawnie i szybko – mówił Wojciech Jankowiak wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Dzisiaj mamy obiekt, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania i będzie mógł być w eksploatacji nawet około stu lat. Duże znaczenie w realizacji tej inwestycji miały też unijne pieniądze. Możemy być dumni zarówno z projektu, jak i z wykonawstwa.

Nowy most jest nie tylko nowocześniejszy, ale też szerszy od poprzednika, co ułatwia przejazd – przez most wraz z dojazdami prowadzi jezdnia o szerokości 7 m i długości blisko 800 m wraz ze ścieżką pieszo-rowerową po obu stronach. Na starym moście nie było ścieżki rowerowej.

Inwestorem realizacji tej inwestycji był samorząd Wielkopolski – Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, a wykonawcą firma Skanska.
– Staramy się regularnie poprawiać jakość naszych dróg w całym regionie – podkreślił marszałek Marek Woźniak. – Tylko w przyszłorocznym budżecie na inwestycje drogowe chcemy przeznaczyć około 470 mln zł.

W przyszłym roku będą kontynuowane prace na budowie obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434, będzie także trwała rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 441 na terenie gminy Miłosław czy budowa obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł. Marszałkowskie inwestycje będą wsparte funduszami Unii Europejskiej i rządowymi.

Podziel się:

Ostatnio dodane: