piątek, 29 marca, 2024

Nowe przepisy dla uchodźców. Co się zmieniło?

Od 1 marca obowiązują nowe przepisy w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy: uchodźcy przebywający w Polsce muszą zacząć częściowo ponosić koszty pobytu w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Chodzi o to, by łatwiej było im się usamodzielnić.

Uchodźcy mieszkający w hostelach czy innych miejscach noclegowych zapewnionych przez rząd, którzy przebywają w Polsce dłużej niż 120 dni, muszą dopłacać do kosztów zakwaterowania i wyżywienia, ale nie więcej niż 40 zł dziennie od osoby, jak informuje TVP3 .

Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, powiedział telewizji, że ma to pomóc obywatelom Ukrainy w usamodzielnieniu się, zmobilizować do aktywności i znalezienia pracy. To z kolei pomoże im odzyskać równowagę psychiczną.

Jak podkreślił, absolutnie nie chodzi tu o pozbawienie ich miejsc zamieszkania, jeśli nie mogą płacić, bo osoby, które nie są w stanie podjąć pracy, są zwolnione z opłat. To przede wszystkim seniorzy, kobiety w wieku 60 plus i mężczyźni w wieku 65 plus, kobiety w ciąży i matki z dziećmi do 12 miesiąca życia.

Jednak to usamodzielnienie nie jest takie proste, jak wskazują działacze poznańskich fundacji, którzy pomagają Ukraińcom przebywającym w naszym mieście. Wielu z nich nadal ma problemy z przystosowaniem się do życia w Polsce, a nieznajomość języka i trudne w związku z tym załatwianie wszelkich spraw administracyjnych, od legalizacji pobytu do kart pobytu, problemów z niekompletnymi dokumentami – to tylko wierzchołek góry lodowej. Mimo to dotąd w Poznaniu wydano już prawie 39 tys. numerów PESEL umożliwiających podjęcie pracy.

Jak powiedziała telewizji Maria Kotok z Fundacji “Bilingwo”, w Poznaniu, w miejscach zbiorowego zakwaterowania, przebywa około 1100 Ukraińców i niektórzy mają problemy ze znalezieniem pracy takiej, by stać ich było na utrzymanie się z dziećmi. W dodatku dzieci rozpoczęły naukę czy chodzenie do przedszkola w konkretnych placówkach, więc siłą rzeczy poszukiwanie pracy odbywa się w pobliżu, by nie zmieniać im środowiska. Bo dojazdy do pracy to kolejne wydatki, na które ich nie stać.

Tymczasem od maja uchodźcy będą płacić jeszcze więcej. Ci, których pobyt przekroczył 180 dni, będą musieli pokrywać 75 proc. kosztów pomocy, ale nie więcej niż 60 złotych dziennie. Cały czas mają jednak do dyspozycji różne formy pomocy świadczone przez władze miasta i województwa.

Strona głównaPoznańNowe przepisy dla uchodźców. Co się zmieniło?