Nowa strona i nowy katalog. Zmiany w Bibliotece Raczyńskich!

Nowa Sala Ślubów - Biblioteka Raczyńskich fot. Sławek Wąchała

Nowa strona i nowy system biblioteczny, który sprawi, że katalog Biblioteki Raczyńskich będzie znacznie bardziej przyjazny dla użytkowników. Takie zmiany czekają Bibliotekę Raczyńskich w najbliższym czasie. Placówka starała się o dofinansowanie nowego systemu i udało jej się to.

Zdobycie dofinansowania oznacza duże zmiany w Bibliotece Raczyńskich. Zmieni się strona i powstanie nowy katalog, który zamieni ten obecny, mało intuicyjny i mało funkcjonalny.
– Katalog działający w systemie bibliotecznym HORIZON jest elementem zewnętrznym, obsługiwanym i działającym niezależnie od strony – tłumaczy Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka prasowa Biblioteki Raczyńskich. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie przystaje do wymagań współczesnych czytelników i bibliotekarzy. Dlatego staraliśmy się o dofinansowanie na nowy system biblioteczny. W maju 2023 roku się to udało.

W maju Biblioteka Raczyńskich otrzymała informację, że znalazła się wśród 14 bibliotek zaakceptowanych przez ministra kultury, które otrzymały ocenę pozytywną i w których zostanie wdrożony system Alma i wyszukiwarka Primo.
– Oznacza to, że w 2025 roku pojawi się w Bibliotece Raczyńskich nowy system biblioteczny, a katalog Biblioteki Raczyńskich zostanie zintegrowany z katalogami 113 bibliotek włączonych wcześniej do programu – tłumaczy rzeczniczka. – To pozwoli czytelnikom z dowolnego zakątka Polski na wygodne przeszukiwanie zasobów. Będzie on też znacznie wygodniejszy w użyciu, bardziej intuicyjny i responsywny. Prace nad wdrożeniem nowego systemu już trwają, ponieważ musi się w nim znaleźć księgozbiór liczący prawie 2 miliony zbiorów.

Katarzyna Wojtaszak poinformowała też, że w ciągu najbliższego miesiąca nastąpi zmiana strony Biblioteki Raczyńskich.
– Jednym z powodów zmiany jest właśnie dostosowanie jej do działania na urządzeniach mobilnych – wyjaśnia. – Przy okazji zmiany zostaną także zweryfikowane i dostosowywane treści. Nowy układ strony sprawi też, że będzie ona łatwiej dostępna dla osób niepełnosprawnościami.

Strona została także przygotowana w wersji mobilnej, co ułatwi korzystanie z niej, a z czasem także i z katalogu, na urządzeniach mobilnych.

Podziel się: