Nowa linia tramwajowa? Poznań i Swarzędz chcą podpisać list intencyjny

Warszawska fot. ZTM

Pół roku temu rozpoczęły się rozmowy na ten temat – a teraz ma zostać podpisany list intencyjny między Poznaniem a Swarzędzem w sprawie budowy linii tramwajowej łączącej oba miasta.

O powstaniu takiego połączenia mówi się w zasadzie już od lat 60. ubiegłego wieku, jednak na przeszkodzie stały zawsze kwestie finansowe. Koszt budowy linii jest duży, natomiast jej opłacalność przez całe lata stała pod znakiem zapytania, zwłaszcza że początkowo mówiło się tylko o niezbyt długim odcinku od Miłostowa do ulicy Sośnickiej w Swarzędzu.

Teraz jednak mamy do czynienia z inna sytuacją: w rozmowy pół roku temu włączył się Volkswagen, którego poznańska fabryka w Antoninku znajduje się w pobliżu planowanej trasy. Tramwaj zapewniałby bardzo dobry dojazd pracownikom Volkswagena. Za budową trasy jest także Urząd Miasta Swarzędza – jeśli uda się ją wydłużyć o kilkaset metrów, akurat do terenów, na których powstaje duże osiedle z marketem i hotelem, do skrzyżowania ulic Poznańskiej i Stawnej.

Jak informuje Radio Poznań, stronom, czyli władzom Poznania, Swarzędza i Volkswagenowi, udało się osiągnąć wstępne porozumienie i teraz trwają przygotowywania do podpisania listu intencyjnego. Gdy to nastąpi, rozpocznie analizowanie planowanej inwestycji, tak pod względem technicznym, jak i finansowym.

Podziel się: