Reklama

Noc Fortyfikacji: zwiedź schron przeciwatomowy prezydenta!

Schron dla władz Poznania, z którego mieliby rządzić miastem w czasie ataku atomowego – okazja zwiedzenia takiego miejsca nie zdarza się często. Kolejna będzie 19 stycznia podczas Nocy Fortyfikacji.

W dniu 19 stycznia , w ramach V NOCY Fortyfikacji, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości udostępni do zwiedzania Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania. I jest to okazja, którą warto wykorzystać do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Wprawdzie schron jest często udostępniany do zwiedzania, ale zazwyczaj podczas tematycznych imprez, jak chociażby Dni Twierdzy Poznań. I wiele osób wtedy wybiera do oglądania schrony i forty bliższe centrum, a zwiedzanie leżącego na uboczu schronu prezydenckiego zazwyczaj jest odkładane na inną okazję. Ta inna okazja przypada właśnie w sobotę 19 stycznia…

A dlaczego warto zwiedzić ten schron? To unikatowe miejsce zostało zaprojektowane w latach pięćdziesiątych XX wieku dla Terenowej Obrony Przeciwlotniczej jako stanowisko dowodzenia służb miejskich na wypadek zagrożenia atakiem z powietrza, a następnie dostosowane także do zagrożeń związanych z możliwością ataku nuklearnego.

Obiekt jest swoistą kapsułą czasu – można w nim zobaczyć praktycznie nienaruszony wystrój kompleksu mieszczącego salę dowodzenia, wewnętrzną centralę łączności, pomieszczenia filtrów i akumulatorów, a także pokoje mieszkalne przeznaczone dla dowództwa. Wizyta w schronie pozwoli poczuć niepowtarzalny klimat lat PRL-u, jak również specyfikę życia w ciasnym podziemnym bunkrze, w którym przestrzeń prywatną ograniczono do minimum.

Schron przy ulicy Słupskiej 62, będzie można zwiedzać od 16. Ostatnie wejście o godz. 23.30

Noc Fortyfikacji, el

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar