Niezwykłe siedzenia w tramwaju. Z wizerunkami pojazdów MPK

nowe siedzenia MPK fot. MPK

Stare i nowe pojazdy komunikacji miejskiej na… siedzeniach w tramwajach i autobusach. To jedna z propozycji nowych obić, które testuje MPK. Można je znaleźć w tramwaju Moderus Gamma (numer boczny 628).

Poznański przewoźnik informował o rozpoczęciu testów nowych materiałów obiciowych, a historia komunikacji miejskiej to jedna z propozycji i dodatkowo nietypowe zaproszenie na Katarzynki.

– To przedsięwzięcie to kontynuacja prowadzonych testów siedzeń, poznawania możliwości, jakie dają nam w tym zakresie nowe technologie, a jednocześnie możliwość przybliżenia pasażerom historii komunikacji miejskiej – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań – co jest szczególnie istotne dzisiaj, w przeddzień dnia św. Katarzyny, patronki tramwajarzy.

Na siedziskach można więc zobaczyć między innymi miejskie dorożki, które kursowały od 1865 roku, pierwsze tramwaje konne (1880 rok) i elektryczne (1898 rok), pierwsze autobusy (1925 rok), a także uruchomienie kolejki wąskotorowej Maltanka (1972 rok) i autobusy elektryczne (2019 rok). Obok znajdują się kody QR, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o wybranym środku transportu.

– Prezentacja zdjęć na siedzeniach jest możliwa dzięki zastosowaniu naszego najnowszego rozwiązania, czyli tkaniny nadrukowywanej – mówi Oskar Górski, przedstawiciel firmy Camira Fabrics, która jest partnerem projektu. – Jako pierwsi na świecie jesteśmy w stanie nadrukować zdjęcia na tkaninie wykorzystując aż do 90 000 kolorów. Oprócz tego materiału w tramwaju poznańskiego MPK są testowane dwie nasze tkaniny runowe w kolorach zbliżonych do barw przewoźnika. Niebawem zamontujemy także, w wybranych miejscach w tym samym tramwaju, siedziska ze sztucznej skóry.

Nowe tkaniny obiciowe zastosowane w tramwaju to dalszy ciąg testów, które trwają od lipca i maja wyłonić najlepsze obicia dla nowych siedzeń pojazdów miejskich w Poznaniu. Teraz w tramwaju o numerze bocznym 628 testowane są rozwiązania firmy Camira, która oferuje tkaniny runowe oraz skóry sztuczne i naturalne oraz firmy MK Seats, która świadczy usługi projektowania, produkcji, montażu i serwisu foteli nie tylko dla pasażerów, ale także prowadzących pojazdy.

– Nasze fotele mają szerokie zastosowanie, tworzymy bowiem wysokiej jakości siedzenia, które są bezpieczne i dostosowane do norm europejskich – mówi Mariusz Kania, dyrektor zarządzający MK Seats. – Dzięki wykorzystaniu pianki siedziska w tramwaju nr 628 będą bardziej miękkie niż obecnie stosowane w tramwajach MPK Poznań.

MPK zdecydowało się na testy nowych tkanin i siedzeń, by wiedzieć, jak się sprawdzają w codziennym użytkowaniu, zanim podpiszą umowę o ich dostawę.
– Musimy wiedzieć, czy łatwo je utrzymać w czystości, czy są odporne na zabrudzenia, czy są wytrzymałe, odporne na ścieranie, blaknięcie i wybarwianie – wylicza Krzysztof Dostatni. – Na te elementy będziemy zwracać uwagę.

Swoje opinie będą mogli przesyłać – w internetowej ankiecie – także mieszkańcy, którzy będą podróżować tramwajem z nowymi siedzeniami. Warto dodać, że Moderus Gamma, w którym prowadzone są testy siedzeń, zostanie udostępniony mieszkańcom 27 listopada podczas obchodów dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników, na wystawie taboru. Będzie ją można oglądać na przystanku PST Dworzec Zachodni w godzinach 12.00-16.00. Później zostanie skierowany do obsługi regularnych linii komunikacyjnych.

Podziel się: