Najstarsza Polka nie żyje. Miała 111 lat

fot. pixabay

Wanda Szajowska, licząca 111 lat, zmarła 26 sierpnia w swoim domu w Krakowie na Salwatorze. Była najstarszą Polką – stała się nią po śmierci 116-letniej Tekli Juniewicz z Gliwic, która zmarła 19 sierpnia. Była też prawdopodobnie najstarszą pianistką świata.

Jak informuje Onet, Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie. Tam też ukończyła konserwatorium – uczyła się gry na fortepianie i śpiewu. Po drugiej wojnie światowej razem ze swoim fortepianem przyjechała do Krakowa i już do końca życia mieszkała w tym mieście. W 2019 roku urodzinowe życzenia, jako najstarszej mieszkance Krakowa i Małopolski, złożył jej prezydent Andrzej Duda.

Cały czas grała. Była także nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym Krystyny Longchamps-Druszkiewiczowj. Jednym z absolwentów tego studium jest Antoni Wit. Mając 100 lat przeszła operację nadgarstka po złamaniu ręki – ale nawet to jej nie przeszkodziło dalej grać.

Sąsiedzi pani Szajowskiej mówili, że grała często i chętnie, a jej gra umilała im czas. Teraz będzie im brakowało tych dźwięków fortepianu unoszących się nad okolicą.

Po śmierci Wandy Szajowskiej najstarszą Polską jest Elżbieta Rogala, która w październiku 2022 roku skończy 111 lat.