Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Nagrody Sportowe Powiatu Poznańskiego przyznane

Fryderyk Lechno-Wasiutyński, Marta Czujewicz, Jasza Szajrych, Filip Prokopyszyn, trener Piotr Broński oraz drużyna koszykarzy do lat 14 Basket Team Suchy Las. To najważniejsi laureaci Nagród Sportowych Powiatu Poznańskiego za rok 2019.

Tym razem przyznano rekordową liczbę wyróżnień – aż 120! Wśród zwycięzców są tacy, którzy mają ogromne szanse na reprezentowanie kraju na igrzyskach w Tokio.

W naszym regionie trenuje wielu utalentowanych sportowców. Wspiera ich powiat poznański, który co roku przyznaje nagrody tym, którzy mogą się pochwalić największymi osiągnięciami. Rok 2019 należał pod tym względem do jednych z najbardziej udanych. Docenionych zostało aż 120 osób.

Uhonorowani uprawiają 15 dyscyplin, między innymi lekkoatletykę, tenis, strzelectwo sportowe, jeździectwo, kolarstwo, hokej na trawie czy unihokej. Swoimi sukcesami pochwalić się mogą też miłośnicy ów walki, jak karate i zapasy, sportów wodnych – wioślarstwa lub kajakarstwa oraz piłki ręcznej, minipiłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki.

Laureaci nagród przyznanych przez powiat są zdobywcami medali zarówno na arenie krajowej, jak i światowej. Niektórzy z nich mają też spore szanse na udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio.

– Cieszy nas, że młodzież chce uprawiać sport i potrafi być konsekwentna w dążeniu do celu. Pamiętajmy przy tym, że sport uczy dużo więcej niż tylko umiejętności technicznych i taktycznych. Uczy radzenia sobie w trudnych sytuacjach, cierpliwości oraz wytrwałości – powiedział Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – To ważne szczególnie dzisiaj, kiedy świat sportu, z powodu pandemii, musiał zwolnić. Liczę jednak, że już wkrótce spotkamy się na stadionach oraz w halach.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że ogłoszenie przybrało wirtualną formę w telewizyjnej audycji Powiatowa17.

Młodzik
1. Fryderyk Lechno-Wasiutyński (Park Rekreacyjno-Sportowy fairPlayce – tenis)
Podczas halowych mistrzostw Polski do lat 14 tenisista z Murowanej Gośliny został mistrzem kraju, i to zarówno w singlu, jak i w deblu. Na otwartych kortach, w imprezie tej samej rangi, był trzeci w grze indywidualnej oraz drugi w grze podwójnej. Ma za sobą także kilka udanych występów w turniejach z cyklu Tennis Europe. W singlu najlepiej wypadł w Łodzi, gdzie nie miał sobie równych. Do finału dotarł także w litewskiej Siauliali, łotewskiej Liepaji oraz belgijskim Bree. Z kolegami z AZS Poznań wygrał też drużynowe mistrzostwa Polski do lat 14. Na zakończenie ubiegłego roku był numerem jeden w kraju oraz zajmował 20. lokatę w rankingu europejskim.
2. Gabriela Świerczyńska (WKS Grunwald Poznań – strzelectwo sportowe)
Zawodniczka z Lubonia może się pochwalić złotym medalem wywalczonym na mistrzostwach Polski młodzików w konkurencji 10 m karabin pneumatyczny. Na tej samej imprezie zajęła też drugie miejsce w rywalizacji 50 m karabin 3×20. Na międzynarodowych zawodach Baltic Cup ustanowiła rekord Polski w konkurencji karabin pneumatyczny 40 strzałów.
3. Julia Ganowska (Klub Jeździecki Ranczo Kołata – jeździectwo)
Jest mistrzynią Polski młodzików oraz wywalczyła Puchar Polski Kuców. Jej sporym osiągnięciem było również zdobycie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu Cavaliada w konkursie MINI zwykły z rozgrywką. W rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego za rok 2019 w grupie A (kuce) zajęła czwartą lokatę.

Junior młodszy
1. Marta Czujewicz (UKS SP5 Swarek Swarzędz – hokej na trawie)
Wraz z reprezentacją Polski do lat 16 sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy juniorek. Ze swoim klubem wywalczyła również srebrny medal na halowych mistrzostwach Polski juniorek młodszych oraz brąz podczas turnieju XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, będącej jednocześnie mistrzostwami kraju juniorek młodszych.
2. Wojciech Niedziela (Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dynamic Poznań – karate)
Zawodnik z Siekierek Wielkich jest mistrzem Polski w karate olimpijskim juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców, w konkurencji kata indywidualne. W tej samej specjalności na koncie ma także triumf w mistrzostwach Polski karate shotokan. Wygrał 39 Grand Prix Slovakia. Reprezentant kadry narodowej, uczestnik mistrzostw świata w Chile.
3. Joanna Błaszczak (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Triumfatorka XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie torowym w kategorii junior młodszy w konkurencjach keirin oraz sprint. Wygrała również mistrzostwa Polski elity i mistrzostwa Polski juniorów młodszych w konkurencjach nieolimpijskich, w wyścigu na 500 m indywidualnie.

junior starszy
1. Jasza Szajrych (WKS Grunwald Poznań – tenis)
Zawodnik z Baranowa sięgnął po złoty medal halowych mistrzostw Polski do lat 18 w grze podwójnej. Na kortach otwartych, także w deblu, był drugi. Podczas tych samych mistrzostw Polski stanął również na trzecim stopniu podium w grze mieszanej. Identyczną lokatę wywalczył podczas halowych mistrzostw Polski seniorów, ale w tym przypadku była to gra podwójna.
2. Zofia Budzyńska (SKJ Gronówka – jeździectwo)
Srebrna medalistka mistrzostw Polski w konkurencji kuców i małych koni. Podczas ogólnopolskich zawodów dzieci i młodzieży Grand Prix zajęła pierwsze miejsce w skokach przez przeszkody.
3. Zofia Picz (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w keirinie. W tej samej konkurencji podczas mistrzostw Europy była ósma. Na koncie ma także tytuł torowej mistrzyni kraju juniorek w konkurencjach nieolimpijskich, w wyścigu na 500 m.

Młodzieżowiec
1. Filip Prokopyszyn (Klub Kolarski Tarnovia – kolarstwo)
Wielka nadzieja polskiego kolarstwa. Tylko w ubiegłym roku wywalczył srebrny medal podczas igrzysk europejskich w scratchu oraz brązowy krążek mistrzostw Europy w wyścigu eliminacyjnym. I to debiutując w gronie seniorów! Na tej drugiej imprezie był też ósmy w scratchu. Na swoim koncie ma także cały worek medali wywalczonych na mistrzostwach Polski elity oraz młodzieżowców. Poważny kandydat do startu na przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Jak sam mówi, jego największym marzeniem jest złoto olimpijskie i starty w wielkich tourach. – Medal wolałbym wywalczyć na szosie, ale na torze też może być… – powiedział nie tak dawno podczas rozmowy w Eurosporcie.
2. Nikol Płosaj (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
Ubiegły rok w jej wykonaniu był imponujący. Wywalczyła brązowy medal Igrzysk Europejskich w wyścigu drużynowym na torze oraz medal z tego samego kruszcu na mistrzostwach Europy w wyścigu eliminacyjnym. Podobnie jak Filip Prokopyszyn, w rywalizacji z seniorami. Ze wszystkich osiągnięć na pewno warto wymienić tytuł wicemistrzyni Polski w górskich mistrzostwach Polski. Ten krążek pokazuje zresztą, jak bardzo wszechstronna jest zawodniczka z Kórnika. Ze sporymi szansami na występ w Tokio.
3. Julita Jagodzińska (Klub Kolarski Tarnovia – kolarstwo)
Kolejna świetna zawodniczka. Mistrzyni Polski elity w kolarstwie torowym w wyścigu na 500 metrów oraz wicemistrzyni w sprincie drużynowym. Na pierwszym dystansie startowała także podczas Igrzysk Europejskich i zajęła tam 10. lokatę.

trener
1. Piotr Broński (Klub Kolarski Tarnovia – kolarstwo)
Trener takich zawodników jak: Filip Prokopyszyn, Julita Jagodzińska, Aleksandra Tołomanow, Łukasz Kowal czy Wojciech Bystrzycki.
2. Robert Taciak (UKS Jedynka Kórnik – kolarstwo)
W prowadzonym przez niego klubie trenują m.in.: Nikol Płosaj, Zofia Picz, Karolina Lipiejko, Joanna Błaszczak, Julia Przymusińska czy Patryk Rajkowski.
3. Jacek Łukomski (Basket Team Suchy Las – koszykówka)
Szkoleniowiec drużyny mistrzów Polski do lat 14. Turniej finałowy odbył się w Żarach. W meczu decydującym o złotym medalu jego podopieczni pokonali UKS Akademię Koszykówki Komorów 85:60.

zawodnicy z drużyny Basket Team Suchy Las – koszykówka
Mistrzowie Polski do lat 14 w turnieju finałowym grali w następującym składzie: Jakub Czajkowski, Filip Gorzelany, Jakub Kaczmarek, Kajetan Kaczyński, Jakub Kołodziński, Sebastian Marchlewski, Piotr Mieloch, Jan Nowicki (MVP turnieju), Konstanty Sobczyński, Piotr Szczęsny, Oskar Szydlik, Igor Urban, Michał Zajdowski, Aleksander Zbyszewski, Tymoteusz Żerko.