PKP Intercity

Na weekend pociągiem z Berlina do Poznania? Radny: “Byłoby to bardzo korzystne”

Andrzej Rataj, radny miejski, w interpelacji do Jacka Jaśkowiaka pyta o możliwość utworzenia dodatkowych połączeń weekendowych między stolicą Wielkopolski, a Berlinem.

– Poznań i Berlin to miasta, między którymi bardzo pożyteczny i korzystny dla wszystkich byłby intensywny rozwój połączeń kolejowych. Między naszym miastem a stolicą Niemiec funkcjonują bardzo dobre szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe. Najszybciej można pokonać trasę między centrum jednego miasta a centrum drugiego miasta podróżując pociągiem, co zajmie 2,5 – 3 godziny – wyjaśnia radny Andrzej Rataj.

W interpelacji wskazuje on na duże znaczenie Berlina, jako światowej metropolii zamieszkiwanej przez cztery miliony osób. – Należy zatem podejmować działania mające na celu zwiększenie możliwości dojazdu w weekendy w celach turystycznych między tymi dwoma miastami. Szczególnie wskazane byłoby to zwłaszcza dla Poznania, ponieważ potencjał na taką wymianę turystyczną jest ogromny, dzięki czemu byłoby to bardzo korzystne dla Poznania – zauważa radny.

I dodaje: – Potencjał rozwoju ruchu turystycznego w Poznaniu, dzięki osobom przybywającym z Berlina jest bardzo duży, i to z powodu wielu czynników, jak chociażby liczba mieszkańców Berlina, czy szybkie połączenia kolejowe. W szczególny sposób powinno na tym zależeć naszemu miastu. Jest to bowiem wielka szansa na zwiększenie ruchu turystycznego w Poznaniu. Warto zatem podjąć inicjatywę uruchomienia specjalnych weekendowych turystycznych połączeń kolejowych między Poznaniem a Berlinem.

Jako udany przykład połączenia dwóch miast podobną linią, Andrzej Rataj wskazuje na Wrocław oraz Pragę. – Inicjatywa ta spotkała się z wielkim zainteresowaniem podróżnych i prognozuje się, że będzie miała duży wpływ na rozwój ruchu turystycznego – podkreśla.

– Wskazane byłoby przystąpienie do rozmów z władzami Berlina oraz z odpowiednimi spółkami kolejowymi polskimi i niemieckimi. W tym zakresie deklaruję wsparcie i osobiste działania, zwłaszcza ze względów językowych i rodzinnych. Optymalne byłoby gdyby pociągi takie wyjeżdżały z Berlina w piątek późnym popołudniem, a wracały do Berlina w niedzielę wieczorem. W akcji mogłyby uczestniczyć poznańskie hotele i restauracje, tworząc odpowiednie dedykowane programy i akcje promocyjne. Dzięki temu przybysze z Berlina mogliby spędzić cały piękny weekend w Poznaniu – podsumowuje radny w interpelacji.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze