Na rynku w Kaliszu zostanie zakopana kapsuła czasu

Kalisz, Rynek Główny fot. UM Kalisz

„Kalisz w kapsule czasu – dopisz swoją historię” – taki tytuł nosi konkurs ogłoszony przez kaliski urząd miasta. Powstałe podczas niego zwycięskie prace znajdą się w kapsule czasu zakopanej pod kaliskim rynkiem.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Kalisza. Ma promować historię miasta, budować trwałą więź emocjonalną z regionem i kształtować poczucie współodpowiedzialności za rozwój patriotyzmu lokalnego. Jest też dla młodych ludzi szansą na wykazanie się kreatywnością i wyobraźnią.

Jak ma wyglądać praca konkursowa?
„Warunkiem udziału w konkursie jest stworzenie tzw. „listu” dla przyszłych pokoleń dotyczącego miasta Kalisza, sporządzonego w dowolnej formule: praca literacka – opowiadanie, nowela, esej, reportaż, wywiad (lub inne formy literackie) których objętość nie przekracza 4000 znaków ze spacjami maszynopisu lub 4 strony rękopisu (2 kartki w formacie A4 i zapisie dwustronnym), praca plastyczna – wykonana dowolną techniką plastyczną (rysunek, malarstwo, grafika, komiks, techniki mieszane) lub za pomocą grafiki komputerowej (maksymalnie 2 kartki w formacie A4, dwustronne)” – informuje kaliski urząd.

Chętni do udziału w konkursie mają czas do 31 stycznia na złożenie gotowych prac wraz z dokumentami zgłoszeniowymi do Wydziału Edukacji UMK, ul. Jasna 2, pokój 102. Prace wybrane przez jury zostaną włożone do kapsuły czasu, a ich twórcy są zobowiązani do udziału w uroczystości umieszczenia kapsuły w podziemiach kaliskiego rynku.

Przypomnijmy, że takich kapsuł na terenie Kalisza już kilka się znajduje – ostatnią wmurowano 22 marca 2022 roku w remontowanym budynku głównym Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W niej także znalazły się listy, rysunki i zdjęcia dokumentujące życie Kalisza, które przygotowały instytucje kultury, szkoły, przedszkola i sami kaliszanie. Znalazło się tam również przesłanie, którego myślą przewodnią była obecna sytuacja na Ukrainie, a które zostało podpisane przez Sylwię Kucharską, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz Marka Woźniaka, marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: