Na Dębcu w Poznaniu rozpoczyna się budowa nowego chodnika

chodnik, Dębiec fot. ZDM3

Jest szansa, że okolice pętli tramwajowej i dwóch autobusowych na Dębcu zyskają kolejny przyczółek cywilizacji. Zarząd Dróg Miejskich zabrał się za remont tamtejszego chodnika. A raczej tego, co z niego zostało…

Okolice pętli tramwajowej na Dębcu oraz aż dwóch autobusowych nie wyglądają, delikatnie mówiąc, najlepiej. Ulica 28 Czerwca 1956 na tym odcinku przypomina mocno zaniedbaną wiejską drogę, tak jeśli chodzi o stan nawierzchni, jak i chodnika.

Teraz jednak ma się to zmienić, jak obiecuje Zarząd Dróg Miejskich.
„W rejonie pętli autobusowej Dębiec PKM powstanie nowy chodnik, a fragment istniejącego będzie wyremontowany” – informuje ZDM. – „Przejście dla pieszych przez ul. 28 Czerwca 1956 r. zostanie przebudowane i doświetlone. Na tym terenie pojawi się również zieleń w postaci trawników i bylin. Zmiany dotyczą chodnika położonego po zachodniej stronie ul. 28 Czerwca 1956 r. na odcinku od sąsiadującego z pętlą autobusową pawilonu handlowego do najbliższego przejścia dla pieszych w kierunku południowym”.

Obecnie mieszkańcy mają tam do dyspozycji przejście wydeptaną gruntową ścieżką lub po pojedynczych ocalałych płytach chodnikowych. Po deszczu przejście tamtędy jest zwyczajnie niemożliwe i trzeba sporo nadkładać drogi, by ominąć kałuże. Po przebudowie chodnika – bo remont tam zdecydowanie nie wystarczy – ma się to zmienić na lepsze. Poprawi się nie tylko dojście do pętli autobusowej Dębiec PKM, okolicznych sklepów i pętli tramwajowej, ale też będzie bezpieczniej, ponieważ przebudowany chodnik zostanie doświetlony, co poprawi widoczność po zmroku. Dodatkowo zostaną zamontowane tam nawierzchnie fakturowe, ułatwiające poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku.

„Nawierzchnia nowego i remontowanego chodnika zostanie wykonana z płyt betonowych. Na zjazdach ułożona będzie kostka” – informuje ZDM. – „Minimalna szerokość chodnika wyniesie 2 metry. Wymienione zostaną krawężniki, a nawierzchnia sąsiadującej z nimi jezdni będzie odtworzona. Zamontowane zostaną także słupki zabezpieczające przed nielegalnym parkowaniem. Uzupełnieniem zmian będzie zieleń – w rejonie przebudowy wysiana zostanie trawa i posadzone będą byliny (perowskia łobodolistna)”.

Prace związane z przebudową chodnika potrwają do końca kwietnia i będą kosztować 315 tysięcy złotych. Częściowo koszty pokryje ze swojego budżetu Rada Osiedla Zielony Dębiec.

Podziel się:

Ostatnio dodane: