Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Na co miasto wydaje pieniądze z naszych podatków? Można to sprawdzić!

Władze Poznania na stronie programu “OK ” uruchomiły kalkulator, dzięki któremu każdy poznaniak będzie mógł sprawdzić, na co są wydawane jego podatki – a jeszcze do końca kwietnia jest czas, by się rozliczyć z fiskusem.

48 proc. każdego podatku dochodowego zapłaconego przez mieszkańca Poznania wraca do miasta – o ile tu rozliczy swój PIT – i pozwala zmieniać je na lepsze. Co ważne, nie trzeba być tu zameldowanym, nie trzeba mieć umowy najmu – liczy się fakt zamieszkania w mieście 31 grudnia roku podatkowego.

“W ubiegłym roku średni wpływ do budżetu miasta od jednego rozliczonego w Poznaniu PIT-u wynosił 2,9 tys. zł rocznie” – informują władze miasta. – “Gdyby wszyscy, którzy faktycznie mieszkają w stolicy Wielkopolski i korzystają na co dzień z miejskiej przestrzeni, udogodnień i publicznego transportu, rozliczyli tutaj swój PIT – Poznań zyskałby wiele”.

To dzięki tym pieniądzom budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Wpływy z PIT-ów pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To także dzięki nim seniorzy mogą korzystać z pomocy “Złotej rączki” i innych ułatwień.

Wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, ile miasto otrzymuje na rozwój od osób rozliczających w Poznaniu swój podatek, mogą to sprawdzić w specjalnie przygotowanym kalkulatorze na stronie głównej programu “OK Poznan”. Wystarczy wpisać w odpowiednim okienku swoje zarobki miesięczne “na rękę” i kliknąć “Sprawdź”. Kalkulator podaje kwoty, uwzględniając dwa progi podatkowe (12 proc. oraz 32 proc.) z wyłączeniem dodatkowych ulg i odliczeń. Co ważne – wpisane kwoty nie są gromadzone przez administratora strony.

Z kalkulatora w przystępnej formie graficznej można dowiedzieć się, ile pieniędzy z naszego podatku faktycznie otrzyma miasto na rozwój edukacji (ponad 27 proc. dochodów), pomocy społecznej, zdrowia i rodziny, rewitalizacji, gospodarki przestrzennej i mieszkalnictwa, ochrony środowiska i zieleni, kultury, sportu, gospodarki komunalnej, bezpieczeństwa, dróg czy transportu zbiorowego (ponad 19 proc.).

Rozliczanie podatków w Poznaniu to korzyści nie tylko dla miasta, ale również dla samych mieszkańców, jak zapewniają władze miasta. Poznaniacy mogą przystąpić do Miejskiego Programu OK Poznań wyrabiając sobie Osobistą Kartę Poznańską, dzięki której otrzymują liczne zniżki i benefity: między innymi tańsze bilety do miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji, do ZOO i Palmiarni, zniżki na wydarzenia kulturalne i sportowe, rabaty w restauracjach, kawiarniach i sklepach.

“Interaktywne narzędzie jest przyjazną formą zwrócenia uwagi mieszkanek i mieszkańców Poznania na ich realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie” – podsumowują władze Poznania.

Strona głównaBiznes i FinanseNa co miasto wydaje pieniądze z naszych podatków? Można to sprawdzić!