Na cmentarzu junikowskim w Poznaniu powstał Las Pamięci

Las Pamięci fot. UMP

Ma około 180 metrów kwadratowych i mieści się na cmentarzu na Junikowie, od strony ulicy Owczej – to Las Pamięci. Czym jest? To miejsce, w którym można chować zmarłych w biodegradowalnych urnach, bez nagrobków i płyt.

„Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny” – informuje Urząd Miasta Poznania. – „Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami. Imiona i nazwiska zmarłych – na życzenie rodziny – można umieszczać na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach. Przy nich można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty, jak ma to miejsce przy innych miejscach zbiorowych pochówków czy pomnikach”.

W Lesie Pamięci będzie obowiązywać podobna zasada jak na Polu Pamięci, które funkcjonuje od strony ulicy Grunwaldzkiej. Co prawda nie rośnie tam las, ale to jedyna różnica. Wkrótce Las Pamięci powstanie też na Miłostowie, a docelowo będą to również miejsca, w których krewni będa mogli rozsypywać prochy swoich bliskich – na razie jednak nie jest to możliwe, ponieważ w Polsce nie istnieją przepisy, które regulują ten rodzaj pochówku.

„Dzięki wykorzystaniu potencjału tego leśnego i spokojnego zakątka nekropolii na Junikowie, Las Pamięci umożliwia kontemplację i wspominanie zmarłych wśród szumu drzew” – informują miejscy urzędnicy. – „Opadające jesienią liście i leśna ściółką są naturalnym wystrojem tego szczególnego miejsca pamięci, a przy tym naturalną aranżacją, której nie trzeba sprzątać, poprawiać i dodatkowo dekorować. Na terenie zamontowano też ławki dla osób odwiedzających”.

Las Pamięci znajduje się w obrębie pola nr 40. Najłatwiej się tam dostać ścieżką od wyjścia od strony ulicy Owczej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: