Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Na budynkach w innych miastach pojawił się wielki hologram rogala. “Był inspirowany symbolem Batmana”

Na budynkach Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Szczecina i Bydgoszczy pojawił się wielki hologram rogala świętomarcińskiego. To element akcji zachęcającej do świętowania 11 listopada po poznańsku, czyli z radością, otwartością – i rogalem w ręce.

11 listopada obchodzi dwa święta: ogólnopolskie Święto Niepodległości i lokalne Imieniny Ulicy Święty Marcin. To pierwsze jest uroczyście celebrowane z orkiestrą wojskową i przemarszem pododdziałów, to drugie – kolorowym korowodem i oczywiście słynnymi już rogalami świętomarcińskimi. Hologramy w pięciu polskich miastach przypominały o tej poznańskiej tradycji, a każdy przechodzień, który się znalazł w pobliżu, dostawał słodki upominek i pocztówkę z zaproszeniem do Poznania.

– Znak rogala, który pojawił się m.in. na Złotych Tarasach w Warszawie czy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie był inspirowany symbolem Batmana – wyjaśnia Joanna Olszewska z Oddziału Promocji Urzędu Miasta Poznania. – W taki sposób mieszkańcy filmowego Gotham City wzywali superbohatera na pomoc, natomiast my wzywamy mieszkańców z innych części Polski do wspólnego świętowania na ulicy Święty Marcin. W dniach 23-27 października mieszkańcy pięciu polskich miast mogli znaleźć hologram rogala, który był wyświetlany w topowych lokalizacjach każdego z nich. Atmosfery tajemniczości dodawała również muzyka, która rozbrzmiewała w miejscu wydarzenia.

Hologramy miały także zainteresować mieszkańców innych miast tą tradycją, czyli barwnym korowodem, radosną zabawą i wydarzeniami kulturalnymi przez cały dzień, a koncertami wieczorem, przekazaniem kluczy do bram miasta świętemu Marcinowi we własnej osobie, no i oczywiście jarmarkiem, na którym najważniejsze są rogale świętomarcińskie. Naturalnie te z certyfikatem gwarantującym, że zostały upieczone ściśle według przepisu. Poznaniacy – i nie tylko oni – co roku z okazji święta zjadają ich kilka ton!

W tym roku korowód liczący 300 osób wyruszy z ulicy Piekary pod wodzą Świętego Marcina, który o godzinie 13.00 odbierze z rąk prezydenta Jacka Jaśkowiaka klucze do bram miasta. Marcinowi w stroju rzymskiego legionisty będą towarzyszyć obiekty plastyczne Teatru Asocjacja 2006 oraz artyści cyrkowi z Teatru z Głową w Chmurach, “Teatru powszechnego” oraz obiekty akcji “Czyń dobro – Save Planet” i “Rzeka (Warta) Dobra”. Będzie też Bamberka, Ułani Poznańscy i wiele innych atrakcji. Występy artystyczne i pokazy będą się odbywały także na całej długości ulicy Święty Marcin.

Dzień zakończa koncerty czeskiego zespołu Už jsme doma i Majki Jeżowskiej, a dokładny program Imienin Ulicy Święty Marcin znajdziecie tutaj.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańNa budynkach w innych miastach pojawił się wielki hologram rogala. "Był inspirowany...