Imieniny Ulicy znów na Świętym Marcinie (PROGRAM)

fot. Wojtek Lesiewicz

Tradycyjny korowód, przekazanie kluczy do miasta, koncerty zespołu Uz jsme doma i Majki Jeżowskiej oraz rogalowy kiermasz. Po przerwie na remont i pandemię koronawirusa obchody Imieniny Ulicy Święty Marcin wracają na ulicę!

11 listopada poznaniacy znów będą mogli świętować Imieniny Ulicy na Świętym Marcinie z korowodem, kiermaszem, akcjami ulicznymi, pokazami akrobatycznymi i wszystkimi pozostałymi atrakcjami imprezy.
– Radosnemu świętowaniu przyświecać będzie wyjątkowa idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle CZYŃ DOBRO, nawiązującym do postawy patrona św. Marcina – wyjaśniał Andrzej Maszewski z CK Zamek, organizator Imienin Ulicy Św. Marcin. – Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie – środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami.

Proporczyki i kiermasz

Apogeum święta to oczywiście 11 listopada, ale przygotowania zaczną się wcześniej i każdy będzie mógł wziąć w nim udział. Centrum Kultury Zamek zaprasza chętnych do wspólnego przygotowania dekoracji, czyli kolorowych proporczyków, na Imieniny Ulicy Św. Marcin – będzie można pomóc je przygotowywać codziennie od godziny 14.-00 do 19.00. Można też wspomóc tworzenie, przynosząc niepotrzebne materiały i tekstylia, bo proporczyki będą oczywiście upcyklingowe. Mają one ozdobić ulicę z okazji jej święta. Za stronę estetyczną akcji odpowiada artystka Agnieszka Gierach z zamkowej Warsztatowni Ekoczułej.

Same obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.00. O tej godzinie ruszy kiermasz przed CK Zamek od strony Al. Niepodległości i na samym Świętym Marcinie aż do Gwarnej – warto dodać, że poza rogalami nie zabraknie tam też przysmaków z okolicznych restauracji. Wtedy także rozpoczną się warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy akrobatyczne Teatru z Głową w Chmurach czy tańca breakdance. Dla publiczności zagrają: zespół Siły Specjalne i Pan Kataryniarz.

Korowód i koncerty

Tradycyjny korowód wyruszy z ulicy Piekary i dotrze do ulicy Wieniawskiego, a będzie liczył 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, któremu będą towarzyszyć obiekty plastyczne Teatru Asocjacja 2006 oraz artyści cyrkowi z Teatru z Głową w Chmurach. Po raz pierwszy w korowodzie wezmą udział aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami z “Teatru powszechnego” działającego w Centrum Kultury ZAMEK, a także nowe elementy: “Czyń dobro – Save Planet” Ewy Bone i Ewy Kozubal oraz “Rzeka (Warta) Dobra” Iwony Kazi Kaliptan-Młodkowskiej i Agnieszki Radnieckiej ze Szkoły Podstawowej nr 93.

W korowodzie zobaczymy także uczniów i uczennice Szkoły Podstawowej nr 53, przebranych w stroje z epoki Pawła Edmunda Strzeleckiego, patrona swojej placówki. Nie zabraknie Bamberki, futbolistów amerykańskich z zespołu Armia Poznań, Ułanów Poznańskich i wielu innych.

O godzinie 13.00 prezydent Jacek Jaśkowiak przekaże Marcinowi klucze od bram miasta i rozpocznie się prawdziwa zabawa, którą zakończą koncerty na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza. Wystąpią tam czeski zespół Uz jsme doma i Majka Jeżowska, której chyba nikomu,bez względu na wiek, nie trzeba przedstawiać.

Program Imienin Ulicy Święty Marcin

KIERMASZ ROGALA
g. 11-21.30
al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin (odcinek od al. Niepodległości do ul. Gwarnej)

ANIMACJE
g. 11-13 | „Lalki motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty / Fundacja Art Cluster (ul. Św. Marcin 57)
g. 11-13 i g. 15-18 | Warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR (ul. Św. Marcin 57)
g. 12-18 | Pan Kataryniarz przestrzeń ul. Św. Marcin
g. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)przestrzeń ul. Św. Marcin
g. 15-18 | Pokazy tańca breakdance (skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka)
g. 15-21 | Sety dj-skie Pod Alfami:
g. 15-18 – Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
g. 18-21 – Dj Radar
g. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE (okolice ul. Garncarskiej)

STREFA NGO-sów
g. 11-13 i g. 15-18 | Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu – warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień

KOROWÓD
g. 13 | Uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na rowerze
start: ul. Piekary, koniec: plac A. Mickiewicza

KONCERTY FINAŁOWE
g. 18 | Uz jsme doma
g. 19.15 | Majka Jeżowska
Scena Główna na placu A. Mickiewicza

KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN
Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali

Źródło: CK Zamek

Podziel się: