Most w Poznaniu do rozbiórki. Ale mostu tymczasowego nie będzie

Most Bolesława Chrobrego Warta. fot. Sławek Wąchała

Dobiegają końca ustalenia zasad rozbiórki i budowy nowego mostu Bolesława Chrobrego, choć nadal nie wiadomo, kiedy miałyby się rozpocząć prace. Wiadomo już jednak, że budowy zapowiadanego mostu tymczasowego w tym miejscu jednak nie będzie.

Stan techniczny mostu Chrobrego, wybudowanego w połowie lat 60. ubiegłego wieku, już od kilku lat budzi poważne obawy, a obecnie, zdaniem specjalistów, nadaje się już tylko do rozbiórki. Ostatni remont przeprowadzono tu w 1989 roku. Miasto przygotowuje się więc od kilku lat do konieczności rozbiórki mostu i postawienia nowego mostu.

Na czas budowy nowego mostu przeprawę przez Wartę w tym miejscu miał zapewnić most tymczasowy. Był już w planach w 2020 roku, podczas ogłoszenia przetargu na wykonawcę projektu nowego mostu.
“Starą przeprawę trzeba będzie rozebrać i w jej miejsce, na podstawie przygotowanego projektu, zbudować nową. Na czas rozbiórki i budowy nowego obiektu zaprojektować most tymczasowy po stronie południowej” – informowały Poznańskie Inwestycje Miejskie w listopadzie 2020 roku.

Dziś jednak wiadomo, że mostu tymczasowego nie będzie ze względu na koszty – jego budowa oznaczałaby konieczność znacznego zwiększenia budżetu na tę inwestycję. Jak powiedziała portalowi “epoznan” Maja Chłopocka z Poznańskich Inwestycji Miejskich, w czasie ustaleń miejskich jednostek stwierdzono, że zamiast budowy mostu tymczasowego lepiej podzielić inwestycję na etapy. I wtedy, po wyburzeniu jednej części starego mostu na jej miejscu będzie budowany nowy, a ruch będzie się odbywał po drugiej połowie starego mostu. Po zakończeniu budowy nowej połowy ruch zostanie przekierowany tam, druga połowa starego mostu rozebrana i w jej miejsce postawiona nowa.

Podobnie się to odbywało podczas budowy nowego mostu Lecha, a ten sposób organizacji ruchu pozwoli utrzymać połączenie między Śródką a Starym Miastem – no i zmniejszy też korki na pozostałych przeprawach przez Wartę.

Jak będzie wyglądał nowy most – jeszcze nie wiadomo, bo prace projektowe wciąż trwają. Dokumentacja ma być gotowa w 2024 roku i wtedy, jeśli będą na to pieniądze, miasto ogłosi przetarg na budowę mostu.

Źródło: epoznan

Podziel się: