Minister Piontkowski: “Szkoły mogą wrócić do tradycyjnego nauczania”

Minister skomentował w ten sposób tak obawy rodziców, jak i Związku Nauczycielstwa Polskiego przed powrotem dzieci do szkół w czasie pandemii koronawirusa. Jego zdaniem większość szkół jest przygotowana i może wrócić do tradycyjnych form pracy.

Dariusz Piontkowski komentował zbliżający się rok szkolny w “Rozmowie dnia” Pierwszego Programu Polskiego Radia. Jego zdaniem większość szkół i nauczycieli jest gotowa na powrót uczniów i tradycyjnych lekcji, a środki, jakie muszą przedsięwziąć dyrektorzy, by zapewnić uczniom bezpieczeństwo, nie przekraczają możliwości finansowych czy organizacyjnych placówek. w dodatku każdy dyrektor w dużym stopniu będzie mógł sam zadecydować o tym, w jaki sposób przygotuje szkołę, uczniów i nauczycieli do nauki w warunkach pandemii.

Minister nie widzi też problemu z postępowaniem w przypadku stwierdzenia zakażenia – należy powiadomić sanepid, a osobę z podejrzeniem koronawirusa przebadać i wysłać w zależności od stanu do szpitala lub na kwarantannę. A na czas oczekiwania na zabranie chorego trzeba go umieścić w specjalnym pomieszczeniu izolacyjnym.

Pytany o pieniądze na kupno środków dezynfekcyjnych – brak doprecyzowania, kto ma za to płacić to jeden z zarzutów Związku Nauczycielstwa Polskiego – minister odpowiedział, że nie widzi tu problemu. Wszystkie jest przecież określone w przepisach, zgodnie z którymi koszty utrzymania placówek ponoszą samorządy. One więc powinny zapłacić także za środki dezynfekcyjne. Dostali co prawda pewna ich pulę od władz centralnych na początku pandemii, ale to był wyjątek. Teraz samorządy powinny zacząć wykonywać swoje obowiązki.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze