poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Minister Niedzielski: Trzecia fala pandemii jest już w Polsce

– Należy się spodziewać raczej dalszych wzrostów, ale ich skala zależy od nas – powiedział minister Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej o trzeciej fali pandemii. Stwierdzono też pierwsze przypadki południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

Jak powiedział minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień, mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień, z czego ponad 1,69 mln to szczepienia 1. dawką.
– Te dane potwierdzają, że trzymamy się założonego scenariusza, czyli 3 mln szczepień do końca 1. kwartału – powiedział minister. – Od kilku dni Polska zajmuje 1. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób w populacji w UE.

Problemem nie jest więc tempo szczepień, ale brak szczepionek, co podkreślił minister. Z egzekwowaniem obiecanych ilości od producentów ma zresztą problem nie tylko Polska, ale też inne kraje Unii Europejskiej.
– Początkowo mieliśmy deklarowane 14 mln dawek szczepionki do w pierwszym kwartale, następnie liczba ta spadła do poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do nieco powyżej 8 mln – mówił minister. – Elastyczną logistyką staramy się minimalizować problemy w punktach szczepień. Jeśli dystrybutorzy wywiążą się z tych deklaracji, będziemy mogli zaszczepić więcej niż 3 mln osób. To, co nas ograniczało do tej pory, to był brak szczepionek, a nie brak możliwości.

Minister przedstawił też plan na najbliższe tygodnie: zakończenie do 7 marca procesu szczepienia nauczycieli, a od 7 marca rozpoczęcie szczepień uzupełniających kadry medycznej.
– Mamy bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o szczepienia lekarzy, 94 proc. już się zaszczepiło, ale pozostaje pozostały personel medyczny – wyjaśnił minister Dworczyk.

15 marca rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych, to jest ok. 70 tys. osób, a 22 marca szczepienia służb mundurowych, czyli grup 1C. Później zostaną zaszczepieni seniorzy w wieku 60-65 lat, a zapisy na te szczepienia rozpoczną się na początku marca.

– Ale to wszystko, jeśli chodzi o najbliższe tygodnie, zależy od tego, czy producenci wywiążą się ze swoich deklaracji – zastrzegł minister Dworczyk. – Mamy pewien zapas, ale bez utrzymania płynności dostaw nie uda nam się tego zrobić.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce już jest trzecia fala pandemii.
– Patrząc na wyniki możemy powiedzieć, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. Kwestia, jakie rozmiary osiągnie w przyszłości – powiedział. – Dziś odnotowaliśmy blisko 8 800 nowych przypadków. To nieco mniej niż wczoraj, ale trzeba porównywać z tym samym dniem w ubiegłym tygodniu. Patrząc na ostatnie dwa tygodnie i porównując widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Ta średnia 5500 – 5300 przypadków dziennie. W tym tygodniu ta liczba średnia przekroczyła 6 tys. przypadków dziennie, co oznacza 23 proc. wzrostu w skali tygodnia.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni można też było zaobserwować nagły wzrost zleceń na testy od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. nie wzrosła liczba zgonów: średnia dzienna w tym tygodniu wyniosła 199, a w ubiegłym 244, ale trzeba pamiętać, że ten parametr reaguje z opóźnieniem w stosunku do liczby zakażeń,

Minister powiedział, że bardzo ważnym parametrem jest zajętość łóżek do walki z covidem – tu jednak mamy jeszcze duży bufor bezpieczeństwa, bo mamy w Polsce 26 tys. łóżek, a zajętych jest 12-13 tys.

Adam Niedzielski powiedział też, że w Polsce oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się południowoafrykańska. Zdiagnozowało ją laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w próbce z okolic Suwałk.

– Musimy podjąć zaostrzające kroki dotyczące przestrzegania dyscypliny społecznej – powiedział minister. – To od nas zależy, gdzie znajdzie się szczyt III fali pandemii. Nasze zachowanie musi być odpowiedzialne. Należy się spodziewać raczej dalszych wzrostów, ale ich skala zależy od nas.

Minister przypomniał o zasadzie DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka, o której wielu Polaków ostatnio zapomina. Powiedział też, że ministerstwo i rada medyczna analizują temat zmian osłon twarzy.
Profesor Horban przygotował zalecenia, które maseczki najlepiej chronią przez zakażeniem – wyjaśnił. – Patrząc na to, co się dzieje, będziemy chcieli jednak wycofać zasłanianie twarzy tymi surogatami. Przyłbice – nie, szale – nie, maseczki – tak. Ale to będzie tylko miękka rekomendacja rady medycznej.

Strona głównaWiadomości z PolskiMinister Niedzielski: Trzecia fala pandemii jest już w Polsce