Minister Dworczyk: Przekroczyliśmy 16 mln szczepień przeciwko koronawirusowi

Michał Dworczyk fot. KPRM
Już ponad 16 mln Polaków zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi – powiedział minister Michał Dworczyk. Minister przypomniał też, że od dziś na szczepienia mogą się rejestrować osoby w wieku 16 i 17 lat, ruszają też pilotażowo szczepienia pracownicze.

Niestety, nadal zdarzają się problemy z dostawami szczepionek.
– Chcieliśmy przeprosić państwa, którzy mieli przewidziane szczepienie preparatem J&J – dostawy zostały zmniejszone – poinformował dziś Michał Dworczyk, który odpowiada za Narodowy Program Szczepień. – Część osób będzie miała przesunięte szczepienie lub zaproponowaną inną szczepionkę.

Jednak mimo opóźnień i potknięć z dostawami coraz więcej osob jest juz po szczepieniu. Ponad 4 i pół miliona osób z ogólnej liczby zaszczepionych 16 mln otrzymało już drugą dawkę. Dziś zaczęła się też rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 lat. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach – otrzyma e-skierowanie tuż po urodzinach.

Młodzi ludzie będą musieli wypełnić „kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Do szczepienia niezbędna jest też zgoda rodzica lub opiekuna prawnego – musi się podpisać na kwestionariuszu.

Dziś także rozpoczynają się pilotażowe szczepienia w zakładach pracy, które potrwaj ą tydzień. Natomiast od 24 maja do takich szczepień przystąpią wszystkie zakłady, które się tego programu zgłosiły. Rząd zakłada, że od 1 czerwca uda się w tym systemie szczepić 300 tysięcy osób tygodniowo – dotąd zgłosiło się już ponad chętnych 740 zakładów pracy, które zatrudniają ponad 800 tysięcy osób.

Także od dzisiaj działa skrócony termin rejestracji dla ozdrowieńców – teraz mogą się zaszczepić po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Krócej będą też czekać na drugą dawkę osoby, które teraz dostają pierwszą, bo tylko 35 dni.

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany przez rząd termin zaszczepienia 70-80 proc. Polaków we wrześniu zostanie dotrzymany.