Michał Dworczyk fot. KPRM

Minister Dworczyk do seniorów: “nie idźcie do swoich przychodni!”

Jutro w całym kraju rozpoczynają się szczepienia przeciwko koronawirusowi dla kolejnej grupy osób – dla seniorów, którzy ukończyli 70 rok życia. O tym właśnie mówił minister Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską, Polsce do końca pierwszego kwartału przysługuje liczba szczepionek, która pozwala na zaszczepienie 3,1 mln Polaków – wyjaśniał minister. – A na dziś już mamy umówione terminy dla 3 mln osób. To oznacza, że nie mamy już w pierwszym kwartale wolnych szczepionek i terminów.

Minister podkreślił, że nie wynika to z problemów z systemem szczepień, ale z braku szczepionek. Pfizer przysyła obecnie mniejsze dostawy ze względu na trwającą rozbudowę swojej fabryki – ostatnia dostawa wyniosła 176 tys. dawek i była mniejsza o połowę.
– Teraz w poniedziałek otrzymamy ponad 300 sztuk szczepionki, kolejne trzy dostawy w okolicach 300 tys. sztuk – mówił minister Dworczyk. – Łącznie mamy ubytek kilkuset tysięcy sztuk szczepionki, ale Pfizer gwarantuje uzupełnienie tych dostaw do końca marca.

Minister wyliczył, że samych seniorów chętnych do szczepień jest 4,5 mln, a wszystkich chętnych – ponad 11 mln. Nie jest więc możliwe, by wszystkich chętnych udało się szybko zaszczepić, jednak wszyscy chętni powinni się zapisać na szczepienia, bo wówczas, gdy tylko pojawią się wolne terminy, konsultacji akcji szczepień będą się z nimi kontaktować.

Jednak minister zaapelował do seniorów, by nie szli się rejestrować do swoich przychodni, ale zostali w domach i zarejestrowali się przez telefon, SMS albo stronę internetową.
– Wiem, że część z państwa jest przyzwyczajona, by zgłaszać się osobiście do swojej przychodni. Ale teraz to jest wyłącznie narażanie się na złą pogodę, kontakt z osobami chorymi i w konsekwencji narażanie się na zachorowanie na covid-19 – ostrzegał minister. – Zostańmy w domu i każdy senior, który chce się zarejestrować, niech skorzysta z jednego z tych trzech kanałów. Gwarantujemy, że do każdego seniora, który przekaże swoje dane, pracownicy zadzwonią i zaproponują termin.

O pozostawanie w domach i rejestrowanie się na szczepienia przez telefon czy internet zaapelowała też minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Ta pula się wyczerpała, ale to nie znaczy, że ona nie zostanie uzupełniona, więc warto się zarejestrować – zachęcała minister. – Szczepmy się w trosce o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich, a także po to, żebyśmy pokonali tego niewidzialnego wroga.

 

4 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze