Minister Czarnek do rektor UAM w sprawie wpisów dotyczących Pawła Kukiza. “Skasowanie to trochę za mało”

UAM fot. UAM

Minister zaapelował do rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, by zajęła się sprawą pracownika naukowego uczelni, który we wpisie na Twitterze nazwał Pawła Kukiza “gnojem” i “gnidą”. Pracownik już skasował wpis, ale zdaniem ministra to nie wystarczy.

Emocjonalne wpisy pracownika naukowego germanistyki, doktora Macieja Borkowskiego na profilu @Macboro miały miejsce po głosowaniu Pawła Kukiza w sprawie lex TVN. Dodatkowo jeszcze udostępnił mem z wizerunkiem kilku posłów, a podpisanym “kundle Kaczyńskiego”.

Minister już wcześniej zapowiedział, że nie będzie tego tolerował wśród pracowników naukowych żadnej uczelni, bo takie zachowanie nie jest godne nauczyciela akademickiego – i wystosował w tej sprawie pismo do rektor UAM, w którym apeluje o zajęcie się sprawą tych wpisów.

W wywiadzie dla Radia Poznań minister zaznaczył, że wie o skasowaniu obelżywych tweetów, a także przyznanie przez ich autora, że poniosły go emocje, przesadził z wpisami i nie jest dumny z tego, co zrobił – ale jego zdaniem to trochę za mało. Dr Borkowski powinien chociażby przeprosić Pawła Kukiza.

Minister Przemysław Czarnek zaznaczył, że na uniwersytetach nie ma miejsca na takie rzeczy i że ludzie, którzy tak się zachowują, w przyszłości nie będą mogli pracować na uczelniach wyższych. Dlatego też wystosował pismo do rektor Kaniewskiej i czeka na stosowne działania w tej sprawie. Minister podkreślił też, że nie ma niezależności uniwersyteckiej, jest autonomia uniwersytetu, ale wszyscy, w tym także pracownicy uniwersytetu, powinni pamiętać o tym, że uczelnia jest utrzymywana z naszych podatków, co roku idą na nią setki milionów złotych, w tym także na pensję tego doktora. I w tym względzie nie ma niezależności.

Podziel się: