Miliony na wielkopolskie drogi. “Wiele zmian jest już widocznych”

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podpisał kolejne umowy drogowe w ramach rządowego programu “Fundusz Dróg Samorządowych”. Gminy i powiaty z Wielkopolski otrzymały 25 mln zł na zadania o wartości 48 mln zł.

Podczas podpisywania umów drogowych obecni byli przedstawiciele 15 gmin i 4 powiatów. Wśród beneficjentów największe dotacje otrzymały powiaty kaliski (3,4 mln zł), międzychodzki (2,9 mln zł) i pleszewski (2,8 mln zł). Z kolei wśród gmin środki trafiły m.in. do Pniew (2,4 mln zł), Kołaczkowa (1,8 mln zł), Jutrosina (1,8 mln zł) czy Rydzyny (1,5 mln zł). To tylko część z całej puli, która wynosi ponad 100 mln zł.

– Przed kilkoma dniami podpisaliśmy umowy na 9,5 mln zł, a dziś już na 25 mln zł. Moim celem jest, aby środki z Funduszu Dróg Samorządowych sprawiły, by większość wielkopolskich gmin i powiatów mogła podnosić bezpieczeństwo i standard życia mieszkańców. Gdy przejeżdżamy przez Wielkopolskę, to wiele zmian jest już widocznych, ale są i mniejsze oraz biedniejsze gminy, którym Fundusz Dróg Samorządowych umożliwił znaczne zmiany w infrastrukturze – mówi Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda wielkopolski, podobnie jak ostatnim razem, podkreślił, że ma świadomość problemów, z którymi borykają się niektóre samorządy w kontekście wykonawców. – Dobry wykonawca inwestycji to połowa sukcesu. Drugą połową jest dofinansowanie, które dziś wspólnie realizujemy. Życzę powodzenia w tym pierwszym aspekcie, bo w tym drugim, jak widać, poszło bardzo dobrze – dodał Zbigniew Hoffmann.

Fundusz Dróg Samorządowych ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.

Lista inwestycji, na które przekazane zostało dofinansowanie

1. Gmina Budzyń – 2 etap przebudowy drogi gminnej w miejscowości Grabówka: dofinansowanie 289 tys. zł

2. Gmina Chodzież – Budowa drogi w Ratajach: dofinansowanie 843 tys. zł

3. Gmina Czempiń – Budowa ulicy Łąkowej w Czempiniu wraz z budową oświetlenia ulicznego: dofinansowanie 403 tys. zł

4. Gmina Granowo – Przebudowa ul. Kościuszki w Granowie – dofinansowanie 521 tys. zł

5. Miasto i Gmina Jutrosin – Przebudowa ulicy Wrocławskiej w Jutrosinie wraz z kanalizacją deszczową, dofinansowanie 1mln 803 tys. zł

6. Powiat Kaliski – Przebudowa drogi powiatowej nr 46 17 P na odcinku Koźminek – Cieszyków: dofinansowanie 3 mln 462 tys. zł

7. Gmina Kobyla Góra – Przebudowa drogi gminnej Ignaców – Marcinki: dofinansowanie 1 mln 165 tys. zł

8. Gmina Kołaczkowo – Przebudowa drogi gminnej w Kołaczkowie, ulica Polna: dofinansowanie 1 mln 871 tysięcy zł

9. Gmina Kraszewice – Przebudowa drogi gminnej Głuszyna – Bigosy – Kuźnica Grabowska: dofinansowanie 617 tys. zł

10. Gmina Łobżenica – Przebudowa drogi gminnej – ul. Targowa w Łobżenicy: dofinansowanie 275 tys. zł

11. Miasto Luboń – Budowa fragmentu ulicy Dojazdowej Luboniu, dofinansowanie 286 tys. zł.

12. Powiat Międzychodzki – Przebudowa drogi powiatowej nt 1739P na odcinku Lutomek – Lubosz, wraz z budową kanalizacji deszczowej w miejscowości Lubosz: dofinansowanie 2 mln 968 tys. zł

13. Gmina i Miasto Odolanów – Przebudowa ul. Ludomiry Namysł wraz odcinkiem ulicy Słonecznej w Odolanowie, dofinansowanie 584 tys. zł.

14. Powiat Pleszewski – Przebudowa drogi powiatowej nr 4329P Pleszew – Kowalew, dofinansowanie 2 mln 987 tys. zł.

15. Gmina Pniewy – Rozbudowa drogi gminnej – ul. Polna w Pniewach: dofinansowanie 2 mln 427 tys. zł

16. Miasto i Gmina Rydzyna – Przebudowa dróg gminnych na odcinku od węzła Rydzyna drogi ekspresowej S5 do miejscowości Jabłonna: dofinansowanie 1 mln 549 tys. zł

17. Powiat Słupecki – Przebudowa ulicy Sikorskiego w Słupcy: dofinansowanie 1 mln 17 tys. zł.

18. Gmina Stawiszyn – Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Stawiszyn,
ul. Konińska – Szosa konińska: dofinansowanie 580 tys. zł

19. Gmina Miejska Wągrowiec – Przebudowa ulicy Kasprowicza w Wągrowcu: dofinansowanie 1 mln 214 tys.

mat. pras. / op. AS

Dodaj komentarz

avatar