Miliony na remonty poznańskich szkół

Ponad 4 mln złotych tylko w tym roku wydadzą władze Poznania na remonty zabytkowych szkół i przedszkoli w mieście. Dodatkowo 1,3 mln dołoży Miejski Konserwator Zabytków.

W Poznaniu aż 15 szkół mieści się w zabytkowych budynkach, a 55 działa w strefach objętych ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków. Są one bardzo piękne, jednak ich remonty i przebudowy – o ile pozwoli na nie konserwator zabytków – to prawdziwa finansowa studnia bez dna. Dlatego do niedawna większość z nich nie zachwycała wyglądem i stanem technicznym.

Jednak to się zmienia. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat przeznaczono właśnie na modernizacje i remonty w zabytkowych szkołach i przedszkolach ponad 21,6 mln zł.

– To rekordowa kwota – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Jednak pieniądze wydane na remonty zabytkowych szkół to podwójna inwestycja. Nie tylko inwestujemy w bazę oświatową, ale także w dziedzictwo kulturowe i wizerunek miasta. Przywracamy też dzięki nim atrakcyjność szkół śródmiejskich, które przez lata były często zaniedbywane i wymagają dodatkowych nakładów.

Oprócz pięknego wyglądu szkoły zyskują też od strony praktycznej: przy wielu z nich powstały dzięki remontom nowe boiska i tereny rekreacyjne dla uczniów, a budynki stają się znacznie bezpieczniejsze, choćby pod kątem ochrony przeciwpożarowej.

W tym roku remonty czekają m.in. LO nr III – ruszyły przygotowania do drugiego etapu modernizacji budynków szkoły, na który miasto przeznaczy 6 mln zł. Duży remont czeka też Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Dotyczy tonie tylko budynków, ale i zieleni na przyległych terenach.Powstanie również nowy plac zabaw. Na realizację projektu przeznaczona jest kwota 15 270 521 zł.

Trwa modernizacja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 przy ul. Działyńskich 4/5 oraz pięknej, choć mocno zniszczonej Szkoły Podstawowej nr 25 przy ulicy Prądzyńskiego 53.

Modernizacja elewacji budynku rozpocznie się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Bukowskiej 16 oraz w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich i Szkole Podstawowej nr 36. W budynku Szkoły Podstawowej nr 92 przy ulicy Słowackiego 58/60 od kilku lat systematycznie prowadzona jest wymiana stolarki okiennej, tak samo jak w w Szkole Podstawowej nr 42 (Przedszkole nr 115) przy ulicy Różanej. Odzyskuje blask Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących przy ulicy Bydgoskiej 4a, a w przyszłym roku rozpocznie się remont Liceum nr 1. Będzie to prezent na setne urodziny popularnego Marcinka.

mat. pras. UMP

Dodaj komentarz

avatar